Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu "Dynastia"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 15:00
Kuchnia w piwnicy, duże werandy i złote dodatki. W naszym cyklu "Mieszkania dookoła świata" wpadliśmy z wizytą do mieszkańców Gruzji. 
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: goffkein.pro/Shutterstock.com

W każdym gruzińskim domu znajdziemy pamiątki po przodkach Martyna Kaczmarzyk

Tutaj nic nie jest jednorodzinne - ani dom, ani mieszkanie. Gruzini spędzają ze sobą cały czas i w jednym miejscu mieszkają nawet cztery pokolenia. - Na zewnątrz dom może być nieotynkowany i odrapany, brama wjazdowa może się zawalać, ale kiedy wejdzie się do środka, to można odnieść wrażenie, że trafiło się na plan serialu "Dynastia". Złoto aż kapie, a meble są w klasycznym stylu i na "wysoki połysk" - opowiada mieszkająca w Gruzji Martyna Kaczmarzyk.

Posłuchaj
05:02 [CZWORKA]Stacja Kultura 6 październik 2020 gruzja.mp3 Jak mieszkaja Gruzini? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Mimo dużej liczby domowników dla Gruzinów ważne jest to, żeby każdy miał własną sypialnię. Nawet dzieci. - Przy czym pokoje dzieci są bardzo dorosłe, z wielkim, małżeńskim łożem, z przestronną szafą i toaletką z dużym lustrem - mówi gość Czwórki. - Nie ma za to biurek ani półek na zabawki.

W gruzińskich domach schody z parteru na piętro zawsze znajdują się na zewnątrz budynku. Gospodyni, która chce przenieść potrawy z kuchni do salonu, musi wyjść z domu, by do niego wejść Martyna Kaczmarzyk

Jeśli chodzi o dodatki - o statusie właścicieli danego mieszkania w dużej mierze decydują kryształowy żyrandol oraz antyki, które świadczą o tym, że kilkadziesiąt lat temu Gruzini przeżywali okres rozkwitu. - Są to m.in. kolekcje ikon, rodowa porcelana, kosztowności i drewniane meble - wymienia rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Posłuchaj także:


Najważniejszym miejscem w gruzińskim domu jest kuchnia, która wygląda inaczej od tych, które mają mieszkańcy innych części Europy. - Najczęściej znajduje się na najniższym poziomie, czasami nawet w piwnicy. Wynika to z faktu, że w Gruzji w lecie temperatura jest bardzo wysoka, a gotując "w podziemiu" można się przed nią schronić - wyjaśnia Martyna Kaczmarzyk. I dodaje, że kuchnia jest prosta w swojej formie, nie zagracona sprzętami, ale to właśnie tutaj bije serce gruzińskiego domu.    

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 10.40

kul/pj

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:50
- "Feng" to wiatr, "shui" to woda. Feng shui to życie w bliskiej więzi z naturą i przyrodą - wyjaśnia Ania Liu, autorka bloga "Chiny z Anią".
rozwiń zwiń