Na wakacje! Jak podróżować świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 19:00
Przejażdżka na słoniu, pamiątki "made in China" i podziwianie uwięzionych w tropikach flamingów - to przykłady atrakcji, z których często korzystamy nie zdając sobie sprawy z tego, że ich utrzymanie jest szkodliwe dla ekosystemu planety.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: RossHelen/shutterstock

Unijny Certyfikat COVID shutter 1200 Elzbieta Krzysztof.jpg
Paszport covidowy już dostępny w aplikacji mObywatel

- Dla mnie świadome podróżowanie to przede wszystkim odpowiedzialność za skutki jakie mogą wywoływać nasze działania, ale także wiedza do czego mogą prowadzić niewinne z pozoru decyzje podejmowane podczas podróży - mówi Agnieszka Trolese, podróżniczka, autorka bloga podróżniczego. - Decyzje, takie jak dokąd podróżujemy, jak podróżujemy, jakie atrakcje wybieramy w trakcie wyjazdu i jakie prezenty kupujemy.


Posłuchaj
06:32 Czwórka/Czat Czwórki - świadome podróżowanie 07.07..2021.mp3 O świadomym podróżowaniu rozmawiamy z podróżniczką i blogerką Agnieszka Trolese (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Czas pandemii ograniczył wyjazdy do minimum, jednak powoli ruch turystyczny rośnie. Dzięki nagłaśnianiu, świadomość społeczna na temat podróżowania z roku na rok zwiększa się, jednak do niedawna, w atrakcyjnych turystycznie miejscach, podróżujący do nich turyści stanowili problem.

Na uciążliwości związane z nadmierną turystyką i zwiedzającymi skarżyły się m.in Barcelona i Wenecja. - Mieszkam niedaleko Wenecji, przyjeżdża tam dużo ludzi, którzy nie korzystają z bazy noclegowej, bo przyjeżdżają na jeden dzień - opowiada gość audycji. - Często mają ze sobą swój prowiant, nie kupują nic na miejscu, jedyne co po sobie zostawiają to śmieci. I tu wielki apel o świadomość podróżniczą. Odwiedzając takie miejsca, pomyślmy, że jesteśmy tam gośćmi i warto pomyśleć o tych ludziach, którzy mieszkają w takich miejscach i żyją głównie z turystyki.

Czytaj także:


turysta francja shutterstock_672628969 1200.jpg
Studenckie lato. Jak przeżyć ciekawie najdłuższe wakacje w życiu?

Żeby jednak nie "zadeptywać" popularnych miejsc, na trasy swoich wędrówek warto wybierać miejsca mniej znane i mniej zatłoczone. Dobrze też zamienić tak popularne wczasy "all inclusive", na zwiedzanie we własnym zakresie. - Próbuję namawiać ludzi do samodzielnego podróżowania i przekonać ich, że z łatwością można zorganizować wszystko samemu - tłumaczy blogerka. - Wydaję przewodniki po Włoszech i pokazuję, jak można to zrobić. Z takiego samodzielnego podróżowania jest też satysfakcja, dzięki temu spotykamy różnych ludzi i odwiedzamy miejsca do których nie trafilibyśmy podczas zorganizowanej wycieczki. Są dodatkowe aspekty takiego podróżowania, nie musimy się trzymać narzuconych planów, a w danym miejscu możemy przebywać tak długo jak zechcemy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Trolese (podróżniczka, autorka bloga Tasteandtravel)

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 15.25

aw


Czytaj także

Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moc atrakcji - odkryj Mazowsze z NIEMAPĄ

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 20:45
Mazowsze to nie tylko Warszawa! Region ma sporo do zaoferowania. To też smak jabłek z sadów, barwne skanseny i tajemnicze ruiny zamków. Co warto zobaczyć w największym polskim województwie, pokazują twórcy najnowszych NIEMAP.
rozwiń zwiń