Czy praca zdalna i hybrydowa pozostaną z nami na stałe?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 20:17
Praca zdalna w wielu firmach była wprowadzana pospiesznie. Mimo to dużej części pracowników spodobał się ten model i niechętnie z niego rezygnują. Czy pracodawcy też są zadowoleni i modele pracy zdalnej i hybrydowej pozostaną z nami na zawsze?
Według najnowszego raportu McKinsey: ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy.
Według najnowszego raportu McKinsey: ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy. Foto: shutterstock.com

Według najnowszego raportu McKinsey: ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracyPandemia przyspieszyła nieuniknione i zmieniła model operacyjny w wielu firmach. Wydaje się, że powrót do stanu sprzed marca 2020 roku jest już niemożliwy. 

Zalety pracy zdalnej

- Zaletą tej pracy jest jej elastyczność, nie musimy też codziennie dojeżdżać, możemy poświęcić więcej czasu rodzinie. To plusy pracy zdalnej i hybrydowej wymieniane przez pracowników - mówi Radosław Pawlak, Trainings Team Leader. - Pracodawca tez zyskuje. Ma łatwiejszy dostęp do bardziej wykwalifikowanych pracowników. Nie jest ograniczony np. do okolic jednego miasta, np. samej Warszawy, bo w systemie zdalnym może pozyskać pracownika np. ze Szczecina. Kolejnym plusem jest oszczędność. Pracodawca nie musi utrzymywać "biurek", oszczędza na prądzie, wodzie, kawie - wymienia. 

Dziś każda firma indywidualnie rozstrzyga kwestie ponoszonych kosztów pracy, pracodawca z pracownikami ustala te kwestie. Kodeks pracy jeszcze tego nie reguluje.

Nowy pracownik w pracy zdalnej

Praca to jednak nie tylko zadania zawodowe. Przez lata wiele firm budowało społeczności swych pracowników, stawiały na integrację. - Dziś w tej kwestii liczy się dojrzałość pracowników. Jeśli dana praca jest czyjąś pierwszą, to z pewnością praca zdalna będzie trudniejsza, jeśli chodzi o wdrożenie w obowiązki, nauczenie pewnych elementów pracy - wyjaśnia ekspert. - Gdy to jest doświadczona osoba, to zwykle jest to pracownik, dla którego nie jest problemem pracować samodzielnie, a integruje się z zespołem poprzez spotkania online, czaty, spotkania integracyjne organizowane raz na jakiś czas - dodaje. 


Posłuchaj
08:58 czwórka czat czwórki 16.08.2022.mp3 Czy praca zdalna i hybrydowa zostanie z nami na zawsze? (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Zdaniem gościa Czwórki, by praca zdalna była efektywna, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

  • jasno rozpisywanie zadania
  • jasno określone obowiązki

Młodzi ludzie, świeżo po studiach, z pewnością mają więcej trudności w odnalezieniu się w systemie pracy zdalnej czy hybrydowej. - W przypadku takich osób rekomendowałbym pewien czas, rok czy dwa, pracy stacjonarnej, by mogli poznać, jak wygląda praca, by nie czuli się opuszczeni - mówi Radosław Pawlak. 

Praca zdalna a wybór kierunku studiów

Pandemia i związane z nią zmiany cały czas wpływają na wiele naszych decyzji. Dziś, wybierając kierunek studiów, patrzymy na popandemiczny rynek pracy. - Cały czas brakuje osób do pracy w sektorze IT, który jest też największym beneficjentem pandemii i pracy zdalnej - zauważa ekspert. - Warto także patrzeć na kierunki związane z IT, jak rozpoznawanie i rozumienie potrzeb użytkownika - dodaje. 

Zobacz także:

Na rynku wciąż odnajdujemy zawody, w których ani praca zdalna, ani hybrydowa nie są możliwe. - Operatorzy wózków widłowych, osoby wykonujące roboty drogowe dziś nie mogą liczyć na ten system pracy, jednak wszystko się zmienia i technologia niweluje te różnice - zaznacza gość Piotra Firana. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Radosław Pawlak (Trainings Team Leader z firmy Symetria)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 15.20

pj

Czytaj także

Praca zdalna. Zmienią się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 19:25
Po dwóch latach dyskusji przepisy wyznaczające zasady wykonywania obowiązków na odległość są już gotowe i mają wejść w życie na początku września. Sprawdzamy, co za sobą niosą.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak połączyć młodszych i starszych na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:57
Na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia. Millenialsom i zoomersom szczególnie zależy na work-life balans - starsi tego nie znają, a wartością jest dla nich ciężka praca. Jak połączyć dwa różne pokolenia w jednym miejscu pracy?
rozwiń zwiń