Ulica Piotrkowska w Łodzi. Jaka jest jej historia?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 20:50
Ulica Piotrkowska co roku przyciąga turystów uroczymi secesyjnymi kamieniczkami, setkami knajpek i niezwykłą atmosferą. Sprawdzamy, jaka jest historia powstania jednej z głównych ulic Łodzi.
Widok na ul. Piotrkowską, Łódź
Widok na ul. Piotrkowską, ŁódźFoto: whitelook/Shutterstock/com

Dzięki, między innymi, działalności Rajmunda Rembielińskiego w regionie łódzkim, w latach 20. XIX wieku, dynamicznie rozwija się przemysł włókienniczy i sukienniczy. Ten nazywany ojcem Łodzi przemysłowej działacz polityczny i gospodarczy zaprasza do Łęczycy zaprzyjaźnionych geometrów p. Leśniewskiego i p. Leszczyńskiego.

- Na terenie pobliskiej wsi Łódź mają oni zaprojektować nowe wzorcowe miasto przemysłowe. W Łęczycy zamieszkali u aptekarza, który miał córkę Helenkę - opowiada Edyta Jerzyńska, przewodniczka po Łodzi. - Początkowo gościna miała trwać dwa miesiące, jednak przeciągała się.

Leszczyński jako młody człowiek lubił bawić się na wiejskich zabawach, tam też bywała Helena i jak to bywa, młodzi zakochali się w sobie. - Aptekarz podejrzewał, że młodzi się spotykają i był przeciwny ich miłości. Jako że Leszczyński nie był szlachcicem, ojciec miał inne plany wobec swojej córki - mówi przewodniczka. - Chciał wydać urodziwą Helenę za kogoś bogatego. Wychodził z założenia, że taki geodeta nie wiadomo jak długo będzie miał pracę.

Mimo sprzeciwu ojca zakochani chcieli być razem. Leszczyński wyjechał na dwa tygodnie, a po jego powrocie do Łęczycy mieli razem z Heleną wyjechać, wspólnie żyć i pracować. Niestety podczas jego nieobecności ojciec krnąbrną córkę oddał do zakonu w Piotrkowie. - Po powrocie Leszczyński, gdy nie spotkał Heleny, popadł w depresję, śnił o ukochanej i jej urodzie - tłumaczy rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Senny obraz i wizerunek utraconej miłości zainspirował młodego geodetę. Sporządził plany i zaprojektował nową osadę. 

Ulica Piotrkowska jest jedną z najsłynniejszych łódzkich ulic, ale też jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Plan Piotrkowskiej i ulic wokół niej przetrwał do dziś. - Można powiedzieć, że Piotrkowska jest jak prawdziwa kobieta - dodaje prowadzący audycję Piotr Firan. - Często zmienia oblicze, różnorodne kamienice jak makijaż podkreślają jej urodę, latem uroku dodają otwarte kawiarnie, a zimą błyszczy blaskiem bożonarodzeniowych lampek.


Posłuchaj
03:55 Czwórka/Czat Czwórki - ul. Piotrkowska 26.10.2022.mp3 W audycji mówimy o historii powstania ulicy Piotrkowskiej w Łodzi (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 15.40

aw/kor


Czytaj także

Piękno Łodzi jest dobrze ukryte

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:04
- To takie miasto, którego nie można poznać, ale trzeba je doświadczyć - opowiada Franciszek Bojańczyk, przewodnik z Biura Turystyki Kulturowej Kompania Środkowoeuropejska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błękitny Wieżowiec - historia "klątwy rabinów"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 18:20
Na placu Bankowym w Warszawie stoi Błękitny Wieżowiec. Pierwsze projekty tego budynku sięgają lat 50. ubiegłego wieku, a jego budowa trwała aż 23 lata. "To wszystko przez klątwę rabinów" - mówili warszawiacy. Czy mieli rację? 
rozwiń zwiń