Łódź na liście "National Geographic" - za co ją doceniono?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:22
Łódź to jedyne polskie miasto, które zostało docenione przez "National Geographic Traveler" i znalazło się na liście "Best of the World 2022". Zestawienie to rekomendacja najbardziej atrakcyjnych miejsc do zwiedzania.
Łódź - zrewitalizowane obiekty postindustrialne są atrakcjami turystycznymi
Łódź - zrewitalizowane obiekty postindustrialne są atrakcjami turystycznymiFoto: shutterstock/Sova Olena

Docenione miasto Łódź

W prestiżowym rankingu "National Geographic Traveler" co roku wyróżnianych jest 25 miejsc na świecie w 5 kategoriach: natura, przygoda, zrównoważony rozwój, kultura oraz rodzina. - Co roku powstaje lista opracowywana przez wszystkie redakcje "National Geographic Traveler" na świecie, a redakcja w Ameryce wybiera ostateczną listę - mówi Michał Cesanis, zastępca redaktor naczelnej "National Geographic" Polska. - W rankingu znajdują się w dużej mierze piękne i naturalne miejsca z całego świata. Także te zagrożone działalnością człowieka, o których warto przypominać.

W tegorocznym zestawieniu dominują parki narodowe, dzika przyroda, aktywności na świeżym powietrzu oraz ekowyprawy. Łódź natomiast została doceniona jako jedno z najciekawiej rozwijających się miast pod względem zrównoważonego rozwoju.

Łódź i jej postindustrialne atrakcje 

- Myślę, że Łódź zasłużyła na miejsce w tym rankingu przede wszystkim dlatego, że jest brutalnie szczera. To nie jest miasto, w którym coś się udaje. Ta stara architektura pofabryczna, która jest teraz przepiękna, przez lata była zaniedbywana - zauważa Michał Cesanis. - Cieszę się, że to się zmieniło. Gdy po dłuższym czasie przyjechałem do Łodzi, byłem naprawdę zachwycony nie tylko rewitalizacją starych miejsc, ale też nowym centrum Łodzi.

Jak dodaje Tomasz Karolewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej, dotychczas Łódź nie była zbyt licznie odwiedzana przez cudzoziemców. Jest jednak szansa, że po rekomendacji "National Geographic Traveler" wkrótce to się zmieni. - Nigdzie w Polsce nie ma tylu fabryk i obiektów postindustrialnych, które obecnie zyskały zupełnie nowe funkcje, cieszą oczy i są atrakcjami turystycznymi - mówi. - Wystarczy wspomnieć nie tylko o bardzo znanej Manufakturze, ale jest cały kompleks Księżego Młyna, Arka, Inkubator czy kompleksy fabryczne przy ogrodach Geyera.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Źr. Instagram/Kocham Łódź

Według rozmówcy Marty Zinkiewicz turystyka postindustrialna ma dość niszowy charakter, jednak staje się coraz bardziej popularna. - Wiele miast i regionów już buduje na tym mocno swoją ofertę turystyczną - tłumaczy Tomasz Karolewski. - My jak najbardziej chcemy być w szeregu miast, które z tego dziedzictwa korzystają, eksponują je oraz udostępniają - zarówno mieszkańcom, jak i turystom.


Posłuchaj
03:28 Czwórka/Czat Czwórki - Łódź 06.01.2022.mp3 Łódź na liście "National Geographic Traveler" wśród najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzania w 2022 roku (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 16.36

aw


Czytaj także

Uprawy dla kolonizatorów Księżyca? Eksperymenty polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:15
Przyszłość jest już dzisiaj. Okazuje się, że prawdopodobnie będzie można hodować rośliny na Księżycu. Pracują nad tym studenci Politechniki Warszawskiej, a ich pierwsze eksperymenty zakończyły się sukcesem.
rozwiń zwiń