Piękno Łodzi jest dobrze ukryte

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:04
- To takie miasto, którego nie można poznać, ale trzeba je doświadczyć - opowiada Franciszek Bojańczyk, przewodnik z Biura Turystyki Kulturowej Kompania Środkowoeuropejska.
Audio
  • Franciszek Bojańczyk mówi o atrakcjach Łodzi (Się mówi/Czwórka)
Łódź. Centrum Manufaktura
Łódź. Centrum ManufakturaFoto: HuBar/CC BY-SA 2.5

Łódź leży w samym centrum Polski. To miasto festiwali, skwerów i parków. Mieści się w nim jedyne w kraju muzeum kinematografii. Nazywane jest też filmowym centrum Polski czy miastem murali. To tam powstała pierwsza elektryczna sieć tramwajowa. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie w Łodzi urodził się i wychował Julian Tuwim.

- Łódź jest stosunkowo nowa. Niektórzy mówią, że jest polskim Manchesterem. Miasto jest zaniedbane, ale teraz władze starają się coś z tym zrobić. W mieście jest sporo zabytków, ale są one dość mocno porozrzucane na dużym obszarze - opowiada gość Czwórki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której możemy się dowiedzieć, gdzie spotkają się łodzianie. Zdradzamy, od czego warto rozpocząć zwiedzanie miasta i czy możemy znaleźć tam część Wiednia.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość:  Franciszek Bojańczyk (przewodnik z Biura Turystyki Kulturowej Kompania Środkowoeuropejska)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mp/kul

Czytaj także

Przejechać Polskę na wózku? "Nie ma rzeczy niemożliwych"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:06
Adrian Beściak to 20-letni rzeszowianin. W lipcu, w ramach akcji "The Best Trip" planuje przejechać na wózku inwalidzkim całą Polskę - 2313 kilometrów w 54 dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

471 dni w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 17:04
Podróż Tony'ego Kososkiego rozpoczęła się od wolontariatu na mistrzostwach w Brazylii. Te dwa miesiące to było dla niego mało, dlatego przedłużył je do 471 dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminalne zagadki Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 16:34
Kiedyś Sandomierz nazywano świętokrzyskim Rzymem. Dziś jest miejscem akcji najpopularniejszego, polskiego serialu kryminalnego.
rozwiń zwiń