Zagraniczne nieruchomości - jak w nie inwestować?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 21:40
Często zastanawiamy się jaka inwestycja będzie korzystna dla naszych finansów. Są tacy, którzy decydują się na kupno domu lub mieszkania za granicą. Sprawdzamy, czy to dobry pomysł i jak się do tego zabrać.
Czy zakup domu lub mieszkania za granicą to dobra inwestycja?
Czy zakup domu lub mieszkania za granicą to dobra inwestycja?Foto: shutterstock.com/Kochneva Tetyana

Pomysł na lokowanie oszczędności

Inwestycja w nieruchomości zagraniczne to ciekawa propozycja dla lokowania naszych oszczędności. Oczywiście nie jest też wolna od ryzyka. - Wydarzenia ostatnich lat bardzo wpłynęły na gospodarkę i na nasze podejście do finansów. Mamy za sobą ciężki rok, ze względu na wojnę na Ukrainie. To wszystko powoduje, że obserwujemy bardzo duże zmiany także na rynku nieruchomości - mówi Oksana Agnieszka Żendarska, doradca inwestycyjny w sektorze nieruchomości zagranicznych. - Wiele osób zadaje pytanie w co inwestować, czy warto inwestować w nieruchomości zagraniczne, a jeżeli tak, to na jakich rynkach.


Rynki na niewielki budżet

Jednym z postanowień noworocznych Polaków jest zakup inwestycji. Tak deklarowało 25 procent w grupie 2 tysięcy osób, które wzięły udział w badaniu eToro. Wiele się słyszy o inwestycjach w nieruchomości w Hiszpanii i we Włoszech, co jednak gdy dysponujemy mniejszym budżetem?

- Jeśli mamy niewielki budżet warto się zastanowić nad krajami rozwijającymi się np. takimi jak Gruzja. Jest to kraj bezpieczny pod inwestycje. Tam możemy zmieścić się w budżecie ok. 150 tys. złotych - radzi gość Czwórki. - W podobnym budżecie można spróbować także znaleźć nieruchomości w Bułgarii, Albanii i na Cyprze.  

Każdy kraj ma jednak swoją specyfikę, którą warto poznać. Jak zaznacza rozmówczyni Weroniki Puszkar, decyzji o inwestycjach w nieruchomości zagraniczne nie należy podejmować emocjonalnie, ale racjonalnie. W zależności od kraju, należy przeanalizować wiele czynników.


Posłuchaj
13:33 Czwórka/Czat Czwórki - nieruchomości zagraniczne - 03.01.2023.mp3 Oksana A. Żendarska, ekspertka rynku nieruchomości o inwestycjach zagranicznych (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zanim zainwestujesz

- Kupując nieruchomość za granicą powinniśmy zwracać uwagę na to, jaka jest sytuacja gospodarcza danego kraju. Jakie są ratingi, jakie są koszty podróży, czy są tanie loty - zaznacza specjalistka. - Powinniśmy sprawdzić koszty utrzymania nieruchomości. Dokładnie analizować możliwości i swoje potrzeby - po co to robimy, w jakim celu kupujemy nieruchomość i jeżeli chcemy uzyskiwać dodatkowy dochód z nieruchomości powinniśmy mieć na uwadze jaką strategię wybieramy.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Oksana A. Żendarska (doradca inwestycyjny w sektorze nieruchomości zagranicznych dla inwestorów korporacyjnych i indywidualnych)

Data emisji: 03.01.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj

Czytaj także

Budżetowanie może ułatwić życie i pomóc osiągnąć cele

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 17:00
Po co nam rozpisywanie budżetu domowego? Po to, aby dobrze wykorzystać zarabiane przez nas pieniądze i znacznie szybciej realizować cele i marzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń