Jaka przyszłość czeka język angielski?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 18:00
Bez angielskiego ani rusz. To nadal najczęściej używany na świecie  i najchętniej wybierany język do nauki, więc lektorzy mogą spać spokojnie. - Warto jednak zastanowić się, kim dziś jest uczeń języka angielskiego i jakie ma oczekiwania - mówi Anna Urbanek z British Council.
Ucząc się języków obcych, warto korzystać nie tylko z książek, ale słuchać także radia czy oglądać filmy w poznawanym języku
Ucząc się języków obcych, warto korzystać nie tylko z książek, ale słuchać także radia czy oglądać filmy w poznawanym językuFoto: Shutterstock/Lordn

Lektorat z gier komputerowych

Kiedy myślimy: uczeń, to pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to osoba, która uczy się angielskiego na lekcjach. Ma podręcznik i odrabia prace domowe. - Tymczasem dziś uczniem i osobą, która korzysta z tego języka, może być ktoś, kto formalnie nigdy nie uczestniczył w żadnym kursie, ale przyswoił język w trakcie gry w ulubioną grę komputerową. Może nie jest on perfekcyjny, ale spełnia swoją rolę i pozwala na komunikację z innymi ludźmi - wyjaśnia gość Czwórki. - Przed organizacjami zajmującymi się edukacją stoi teraz wyzwanie, żeby poznać potrzeby aktualnych i przyszłych uczennic i uczniów języka angielskiego i stale dostosowywać swoją ofertę do ich potrzeb.

Angielski - język badaczy i naukowców

Do tych instytucji należy także British Council - organizacja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej - która opublikowała właśnie raport "Future of English: Global Perspectives". To pierwsza publikacja przygotowana w ramach programu badań nad trendami napędzającymi używanie angielskiego jako języka globalnego. - Wykazaliśmy, że przynajmniej przez najbliższą dekadę język angielski zachowa wiodącą rolę w komunikacji na świecie, a jego pozycja nie zostanie osłabiona - opowiada ekspertka. - Jest to język używany najszerzej we wszystkich branżach i najczęściej wykorzystywany do edukacji. Większość badań z różnych dziedzin nauki publikowana jest w języku angielskim.

Zobacz też:

Dlaczego uczymy się angielskiego?

Autorzy raportu zauważają też, że pozycja nauczycieli angielskiego nadal będzie znacząca, nawet w obliczu postępującej automatyzacji i rozwoju sztucznej inteligencji. - Lektorzy wciąż będą głównym źródłem przekazywania wiedzy, także dlatego, że motywacja do nauki angielskiego związana jest z komunikacją z innymi osobami - dodaje rozmówczyni Piotra Firana. - Obywatele Ameryki Południowej uczą się angielskiego, bo ten język daje im większe możliwości edukacyjne i szanse na lepszą pracę. W Zatoce Perskiej angielski nieoficjalnie zyskuje status drugiego języka, w Chinach natomiast jest postrzegany jako narzędzie przekazywania światu informacji o chińskiej kulturze i obywatelach tego kraju.  

Posłuchaj
09:14 CZWÓRKA Czat Czworki - angielski 24.04.2023.mp3 Jak uczyć języka angielskiego? (Czat Czwórki/Czwórka)

Dane uzyskane w trakcie badań "Future of English" będą mogły być wykorzystane przez decydentów, pedagogów, badaczy oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką języka angielskiego. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Urbanek (British Council)

Data emisji: 24.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Kierunki studiów. "Zanim wybierzesz, pogadaj ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 19:20
To już ostatnia szansa dla maturzystów na wybranie swojej ścieżki kariery. Wprawdzie studia to nie wszystko, ale dokonanie rozsądnego wyboru może bardzo ułatwić kolejne lata i ukierunkować karierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olimpiady przedmiotowe. Najkrótsza droga po indeks

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 18:30
Wymagają gruntownego przygotowania, ale są też krótszą drogą do indeksu. W tym roku szkolnym uczniowie będą mogli wziąć udział m.in. w olimpiadach z języka polskiego, z wiedzy ekonomicznej, geodezyjnej oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. 
rozwiń zwiń