Olimpiady przedmiotowe. Najkrótsza droga po indeks

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 18:30
Wymagają gruntownego przygotowania, ale są też krótszą drogą do indeksu. W tym roku szkolnym uczniowie będą mogli wziąć udział m.in. w olimpiadach z języka polskiego, z wiedzy ekonomicznej, geodezyjnej oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. 
Laureaci większości olimpiad przedmiotowych są przyjmowani bez egzaminu na studia, finaliści bywają zwalniani z matury.
Laureaci większości olimpiad przedmiotowych są przyjmowani bez egzaminu na studia, finaliści bywają zwalniani z matury.Foto: shutterstock/Ground Picture

Olimpiady przedmiotowe to funkcjonujący od lat i sprawdzony sposób na wyłowienie uczniów wybitnie uzdolnionych i rozpropagowanie poszczególnych dziedzin nauki nie jako przedmiotów, które trzeba zdać, ale jako specjalności, którym się można z pasją poświęcić. W tym roku uczniowie szkół średnich mają do wyboru 18 olimpiad z 17 przedmiotów. Część z nich już się rozpoczęła, inne dopiero przed nami. Każda olimpiada przedmiotowa składa się z trzech etapów. - Jest ustalona liczba osób, które mogą przejść do kolejnej części zmagań - zaznacza finalista z konkursu z matematyki Patryk Matusiak. I to punkt wspólny dla wszystkich olimpiad - bez względu na to, czy piszemy ją z jęz. białoruskiego czy o losach żołnierzy i dziejach oręża polskiego. Różne są za to sposoby przeprowadzania pierwszego etapu. W większości uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązują je w szkole, inaczej jest w przypadku matematyki. - Przez trzy miesiące są wysyłane po cztery zadania, które można rozwiązywać w domu, korzystając z podręczników czy internetu - mówi gość Czwórki. - Drugi etap trwa dwa dni, a zadanie rozwiązuje się przez pięć godzin. Stacjonarnie, na uniwersytecie. One są trochę łatwiejsze niż na pierwszym etapie, ale czasu jest mniej i nie można korzystać z żadnych dodatkowych pomocy. 

Sprawdź także:

Finaliści i laureaci olimpiad otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia na poziomie rozszerzonym egzaminu maturalnego z odpowiedniego przedmiotu. Przysługują im też przywileje przy rekrutacji na studia. 

Posłuchaj
03:49 CZWÓRKA Czat Czwórki - olipmiada 24.10.2022.mp3 Olimpiady przedmiotowe - jak wziąć w nich udział? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 15.45

kul/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowa matura IB - czym różni się od polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:36
Od tradycyjnego, znanego wszystkim egzaminu dojrzałości IB różni się kilkoma bardzo istotnymi kwestiami. - Program trwa dwa lata i uczy uczniów systematycznej pracy - mówiła Agnieszka White, zastępca dyrektora z liceum im. M. Kopernika w Warszawie. 
rozwiń zwiń