11 maja - Dzień bez Śmiecenia. Codziennie róbmy krok ku ekologicznej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 17:20
Dzień bez Śmiecenia został ustanowiony z inicjatywy młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach programu "Europejski Eko-Parlament Młodzieży". Młodzi dostrzegają ogromny problem, jakim są śmieci, i starają się go rozwiązać. 
Istnieją wymogi dot. ilości odpadów komunalnych, jakie muszą zostać poddane recyklingowi.
Istnieją wymogi dot. ilości odpadów komunalnych, jakie muszą zostać poddane recyklingowi.Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Nasza planeta właściwie tonie w odpadach. Tylko w Polsce produkujemy rocznie 12 milionów ton śmieci. To ogromny, globalny problem. Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to kolejna inicjatywa, która ma zwrócić na to uwagę. 

Przy okazji Dnia bez Śmiecenia zachęcamy, żeby nie śmiecić, ale przede wszystkim namawiamy do poprawnej segregacji odpadów - tłumaczy Maria Jędrzejewska, specjalista ds. komunikacji marketingowej firmy Rekopol. - W tym roku hasłem przewodnim naszej kampanii jest "Inspiruj się i inspiruj innych". Na naszej stronie można pobierać materiały edukacyjne, które będą pomocne przy realizowaniu swoich działań. Jest także konkurs, w którym do wygrania są fajne nagrody.   

Prawidłowa segregacja

Wszystko po to, żeby zachęcać do poprawnej segregacji odpadów, a pomagają w tym kolorowe, specjalnie oznaczone pojemniki. Od 2018 roku w Polsce panuje jednolity system, więc w całym kraju mamy dokładnie takie same pojemniki:

  • Żółty: plastik i metal
  • Niebieski: papier
  • Zielony: szkło
  • Brązowy: odpady bioorganiczne
  • Czarny: odpady zmieszane

Mimo tak łatwego podziału należy pamiętać o podstawowych zasadach segregacji. - Do odpadów szklanych zaliczamy tylko szkło opakowaniowe, bo ceramika jest innym rodzajem szkła, które w procesie recyklingu ma inną temperaturę topnienia - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe. - Odpady bio nie powinny być wrzucane w torebkach plastikowych, starajmy się je wrzucać luzem do pojemnika zbiorczego.


Drugie życie śmieci

Dzięki recyklingowi wyrzucone przez nas śmieci mogą mieć swojego drugie życie. - Na przykład szkło jest materiałem bezpiecznym w kontakcie z żywnością i może być przetwarzane wiele razy. Tak samo jak aluminium - opowiada Maria Jędrzejewska. - Z kolei butelka PET jest materiałem lekkim i bardzo szeroko wykorzystywanym. Można ją przetwarzać np. w nowe butelki, ale też ubrania, namioty i wiele innych rzeczy.

Jak zaznacza specjalistka, szczególną uwagę należy zwrócić na papier. - Po to, żeby mógł on być poddany recyklingowi, powinien być wolny od zabrudzeń i tłustych plam - podkreśla. - W innym przypadku powinien wylądować w pojemniku na odpady zmieszane. 

Zobacz także: 

Zmianę swoich przyzwyczajeń w ograniczaniu odpadów jednak można wprowadzać małymi krokami: nie kupować produktów w zbędnych opakowaniach lub wybierać takie, które można poddać recyklingowi, chodzić na zakupy z własną torbą, korzystać z bidonów i termosów, zamiast kupować napoje w plastikowych butelkach. Warto też ograniczać ilość rzeczy, którymi się otaczamy, ale także zmieniać sposoby ich nabywania lub pozbywania się.


Posłuchaj
12:31 Czwórka/Czat Czwórki - dzień bez śmeicenia 11.05.2023.mp3 W Dniu bez Śmiecenia rozmawiamy z Marią Jędrzejewską z firmy Rekopol (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Maria Jędrzejewska (specjalista ds. komunikacji marketingowej firmy Rekopol)

Data emisji: 11.05.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj

 

Czytaj także

Aby śmieci było mniej. Recykling, działanie i przykład

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:00
- Pojęcie "śmieć" określa to, czego ktoś już nie potrzebuje, ale nie znaczy to, że taka rzecz jest od razu godna pójścia na wysypisko - mówi Magda Piotrowska, aktywistka. Żyjemy w czasach, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju, zrównoważonej konsumpcji, a nasze pojemniki na śmieci wciąż pękają w szwach. Warto coś z tym zrobić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Produkty przyjazne planecie. Nadzieja czy "zielona ściema"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:00
Na sklepowych półkach jest wiele produktów z zielonymi metkami, oznakowanych jako przyjazne środowisku, powstałe z recyklingu itp. Czasami jest to jedynie chwyt marketingowy, czyli "zielona ściema". Greenwashing może dotyczyć produktów w sklepach, ale też biletów na samolot czy węgla. 
rozwiń zwiń