Spójrz na siebie życzliwiej. Jak pracować nad poczuciem własnej wartości?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 17:00
- My Polacy jesteśmy kulturowo bardzo surowi wobec siebie. Badania pokazują, że Polki uważane są za jedne z najatrakcyjniejszych Europejek. Jednak ponad 80 proc. z nas ma do siebie sporo zastrzeżeń - mówi Katarzyna Kucewicz, psycholog. - To nie dotyczy tylko wyglądu, ale również tego, jak się zachowujemy i jak sobie radzimy w życiu.
Spójrz na siebie życzliwiej
Spójrz na siebie życzliwiej Foto: Shutterstock/Lalandrew

Pytania o samoocenę, czynniki, które na nią wpływają, zadaje w swojej książce "Kogo widzisz w lustrze?" psycholożka i psychoterapeutka Nesibe Özdemir. Autorka zachęca do życzliwego spojrzenia na siebie i innych podczas odkrywania własnych przekonań oraz pracy nad nimi. Pomaga poczuć empatię wobec samego siebie, podpowiada też, jak ją ćwiczyć.


Poczucie siły i lęki wynosimy z domu

Pewne przekonania o sobie wynosimy z domu. Rodzina naładowuje nas poczuciem siły i sprawczości, ale nie zawsze jest tak kolorowo. Czasem dom rodzinny opuszczamy pełni lęku, z przeświadczeniem, że do niczego się nie nadajemy. Nie najlepsze myślenie o sobie zaczyna się więc już na etapie wczesnego dzieciństwa, gdzie raczej pokazuje się, gdzie jest błąd, wytyka to, co złe, a nie wskazuje tego, co zrobiliśmy dobrze.

- To, w jaki sposób podchodzą rodzice do błędów swoich dzieci, sprawia, że one same później w taki właśnie sposób też myślą o sobie. To jest też podejście szkoły, ale także to, gdy jako dzieci widzimy, jak rodzice radzą sobie sami z własnymi błędami i z własnymi kompleksami - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe. - Jeżeli mama ciągle siebie krytykuje, swój intelekt, swoje zdolności czy swoje zarobki, to uczy dziecko też, że to krytykowanie i atakowanie siebie jest pewną normą w sposobie myślenia na własny temat.

Nowe technologie i samoocena

We współczesnym świecie oprócz presji środowiska dochodzą nowe technologie. Autorka książki "Kogo widzisz w lustrze" zwraca uwagę na media społecznościowe, w których "zanurzenie się" sprawia, że wiecznie się porównujemy. Szczególnie wpływa to na osoby młode: dzieci i nastolatków. Czasem prowadzi do zazdrości, czasem do zaburzenia naszej samooceny.

- Media społecznościowe są rzeczywiście siedliskiem bardzo wielu negatywnych zachowań. Z jednej strony mamy hejt i to, jak łatwo jest paść jego ofiarą, z drugiej strony - nierealistyczne instagramowe filtry, które wyznaczają dziwne standardy - wyjaśnia specjalistka. - Ta presja społeczna, która za tymi mediami idzie, też sprawia, że jesteśmy dla siebie bardzo surowi. 


Stałe poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to przekonanie o swojej godności i wartości. Mamy prawo do akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy, niezależnie od naszych sukcesów i porażek, z plusami i minusami naszego charakteru. - Ważne, żeby starać się jednak, pomimo różnych przekonań dotyczących siebie, budować swoją wartość na własnych warunkach i na własnych zasadach - tłumaczy Katarzyna Kucewicz. - Stabilna samoocena jest oparta na tym, że bez względu na to, czy słońce czy deszcz, czy ktoś się mną zachwyca, czy ktoś mnie hejtuje - ja mam względnie stałe poczucie własnej wartości. To nie znaczy, że mnie emocjonalnie nie obchodzą informacje zwrotne od ludzi, ale moje poczucie własnej wartości nie jest zachwiane tym, co inni o mnie myślą.


Posłuchaj
14:54 Czwórka/Czat Czwórki - poczucie własnej wartości 15.05.2023.mp3 O samoocenie, poczuciu własnej wartości i emocjach opowiada Katarzyna Kucewicz, psycholog (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Według gościa Czwórki budowaniu pewności siebie sprzyja poczucie wdzięczności. Specjalistka zachęca do wieczornego przeglądu myśli i przypominania sobie trzech rzeczy, z których w danym dniu jesteśmy zadowoleni.

- Są liczne badania, które pokazują, że ludzie, którzy potrafią być wdzięczni za małe, drobne rzeczy, wprowadzają się w pozytywny nastrój. Budują też pozytywną aurę, która sprzyja pewności siebie i temu, że będziemy o sobie myśleli dobrze - zauważa psycholog. - Można się tego nauczyć, natomiast to wymaga otwarcia i pracy nad sobą. Gdy staje się to nawykiem, można zauważyć, że stajemy się dla siebie lepsi i zaczynamy traktować siebie jak przyjaciela.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog)

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Social media w Polsce. Gdzie "klikamy" najczęściej?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 19:00
Choć TikTok budzi coraz więcej kontrowersji, to jest aplikacją, z której korzystamy coraz chętniej - wynika z raportu Social media w Polsce 2023.  - Z jednej strony nie do końca wiemy, kto za tym stoi i jakie są jego intencje, ale z drugiej użytkownicy tej aplikacji przekonują, że najlepiej spełnia ich oczekiwania - mówi Marcin Pietraszek, trener social media.
rozwiń zwiń