O co dziś walczą feministki?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 16:29
Feminizm to ruch mający na celu walkę z dyskryminacją kobiet na całym świecie. Pojęcie to przez lata ewoluowało, a wraz z nim zmienił się jego społeczny odbiór. O co walczą współczesne kobiety?
Audio
  • Różne oblicza i cele współczesnego feminizmu. Dyskutują: Wanda Nowicka, dr Ewa Jarczewska-Gerc i dr Marek Szopski (Czat Czwórki)
Wykształconych kobiet jest w Polsce więcej niż mężczyzn - podkreślali goście Czwórki. Skąd więc biorą się stereotypy dotyczące kobiet jako matek, żon i kur domowych, zamiast skutecznych szefowych?
Wykształconych kobiet jest w Polsce więcej niż mężczyzn - podkreślali goście Czwórki. Skąd więc biorą się stereotypy dotyczące kobiet jako matek, żon i "kur domowych", zamiast skutecznych szefowych?Foto: Glow Images/East News

Wanda Nowicka W różnych częściach świata i Europy problem dyskryminacji kobiet rózni się, co do skali. Ale nie ulega wątpliwości, że jest to problem globalny. I trzeba go rozwiązać

- Głos feministyczny to głos, który upomina się o to, by społeczeństwa były budowane na zasadzie równości. Taki głos jest potrzebny, dlatego jestem pewna, że feministek będzie coraz więcej - mówiła w Czwórce Wanda Nowicka, działaczka społeczna. A jak podkreślała dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS - kobiety prowadząc dyskusje o feminizmie, wciąż muszą udowadniać, że "nie są wielbłądami" i zmuszone są walczyć o swoje prawa. - Jednak musimy to robić, bo codzienność pokazuje, że pracując wciąż na tych samych stanowiskach, co mężczyźni, zarabiamy mniej od nich - tłumaczyła ekspertka.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc Brak równouprawnienia to problem, który tkwi w głowach ludzi. Widzę, że moim studentkom, dziewczynom, które mają niewiele ponad 20 lat, nawet przez myśl nie przejdzie, że mogłyby zarabiać tyle co ich mężczyźni, albo i więcej

Zdaniem dr Marka Szopskiego, amerykanisty, socjologa i antropologa brak równouprawnienia często uwarunkowany jest kulturowo i historycznie. - Kobiety dużo później od mężczyzn uzyskały prawa obywatelskie, w niektórych społecznościach to przesunięcie nawet o 200 lat - podkreślał gośc Piotra Firana.

Eksperci dyskutowali w Czwórce o tym, jaka przyszłość czeka feministki i czy rzeczywiście problem braku równouprawnienia kobiet jest tak trudny do rozwiązania. Mówiliśmy także m.in. o przyczynach przemocy domowej i skutkach wychowania dzieci w określonych rolach społecznych. A kim są feministki według naszych słuchaczy? O tym mówili w sondzie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Wanda Nowicka (działaczka społeczna, feministka), dr Ewa Jarczewska-Gerc (Uniwersytet SWPS), dr Marek Szopski (amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog i antropolog kulturowy, feminista)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/jsz

Czytaj także

Role i niedole płci w korporacji. Kobiety są dyskryminowane?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 16:27
- Dysproporcja między zarobkami kobiet i mężczyzn zwiększa się proporcjonalnie do zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Na "niskich" stanowiskach wynagrodzenie jest podobne - tłumaczyła adwokat Eliza Kuna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coaching - przeprowadzi Cię z punktu A do B

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 15:53
- Często coach podpowiada, jak realizować swe zamierzenia w różnych dziedzinach życia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy święta? "Im szybciej, tym lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:50
Z tego założenia wychodzą właściciele sklepów i od 2 listopada namawiają, żebyśmy zaczęli przygotowania do Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń