Światowy Dzień Onkologii. Jak nie dać się rakowi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:30
Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Onkologii porozmawiamy o badaniach profilaktycznych, które są jedyną metodą wczesnej diagnostyki raka. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Chinnapong

Na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija blisko 100 tysięcy osób, z czego około 94 tysiące umiera w wyniku nowotworów złośliwych.

- Nowotwory są drugą przyczyną umieralności w Polsce. Stanowią 1/4 wszystkich zgonów, na jakie umierają Polki i Polacy. Zarówno u mężczyzn, jaki i u kobiet ok 25% zgonów stanowią nowotwory - wyjaśniała dr Marta Mańczuk z Centrum Onkologii w Warszawie.

Marta Mańczuk W Polsce najczęstszą przyczyną umieralności nowotworowej jest rak płuc

Ekspertka wskazuje, że w Polsce pierwszym, najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest rosnący odsetek umierających na raka płuc. - Wśród mężczyzn ponad 15 tys. zgonów w ciągu roku spowodowanych jest zachorowaniem na raka płuc. U kobiet przez wiele lat największym zagrożeniem był rak piersi, jednak już od 2007 roku to rak płuc jest pierwszą przyczyną umieralności na nowotwory - mówiła lekarz.

Drugim opisywanym przez specjalistkę zjawiskiem mającym wpływ na rozwój wielu nowotworów jest nadwaga i otyłość. 

Marta Mańczuk 30% wszystkich nowotworów może być związana z nadwagą i otyłością

- Ponieważ w Polsce obserwujemy rosnącą epidemię nadwagi i otyłości, jednocześnie spodziewamy się rosnącej epidemii nowotworów wynikających z narażenia na ten czynnik ryzyka - przewidywała dr Mańczuk. 

Czy mamy wpływ na rozwój nowotworów w naszym organiźmie? Jak walczyć z rakiem? O profilaktyce i diagnostyce raka oraz o tym, czym jest medycyna paliatywna opowiedzieli specjaliści. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Maja Wiśniewska (wolontariuszka w hospicjum onkologicznym), dr Jerzy Jarosz (anestezjolog, lekarz medycyny paliatywnej), w rozmowie z Michałem Piwowarkiem dr Marta Mańczuk z Centrum Onkologii w Warszawie

Data emisji: 3.10.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/ag

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Wroga trzeba poznać"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:29
Posłowie pracują nad uproszczeniem zapisów pakietu onkologicznego. 25 stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy. W Polskim Radiu 24 z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego rozmawialiśmy z Bartoszem Polińskim, prezesem Fundacji Alivia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra, kolorowa dieta ratunkiem przed licznymi chorobami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 21:41
- Zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców na naszych talerzach, bo one stanowią dla nas ochronę. Mięso, kasze i inne produkty są dodatkiem - mówi dr Ewa Chojnowska, dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podstępny nowotwór - szpiczak mnogi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:02
Szpiczak mnogi, inaczej szpiczak plazmocytowy - to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. Charakteryzuje się postępującym namnażaniem w szpiku kostnym zmienionych nowotworowo komórek układu odpornościowego, zwanych plazmocytami.
rozwiń zwiń