Polscy licealiści sprzątają cmentarz na Ukrainie. "Jest jeszcze dużo do zrobienia"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 17:33
Uczniowie stołecznego liceum imienia Tadeusza Czackiego uporządkowali cmentarz profesorów Liceum Krzemienieckiego w Krzemieńcu na Ukrainie. - To było dla nas duże przeżycie - mówili w Czwórce.
Audio
  • O swoich doświadczeniach w Krzemieńcu opowiadają Jan Lusnia i Jan Szornak (Czat Czwórki)
Krzemieniec
KrzemieniecFoto: Shutterstock/Elzbieta Sekowska

szkoła dialogu pasjonauci 1200.jpg
"Szkoła dialogu". Licealiści o polsko-żydowskiej historii

Jak przyznali w rozmowie z Piotrem Firanem Jan Luśnia i Jan Szornak, którzy niedawno powrócili z Ukrainy, ta podróż pełna była zaskoczeń i niespodzianek. - Jechaliśmy tam, spodziewając się czegoś zupełnie innego. Myśleliśmy, że po prostu posprzątamy cmentarz i wrócimy, a poznaliśmy tam bardzo aktywną polską społeczność i dowiedzieliśmy się, ile to miejsce znaczy dla tych ludzi - mówili goście Czwórki. - Sam cmentarz był jednak zarośnięty, a groby w opłakanym stanie, bo tamtejszej Polonii nie wystarczy sił i środków, by uporządkować to miejsce - tłumaczyli. Ich zdaniem Krzemieniec jest miastem, do którego warto powracać, także ze względu na przepiękne i cenne, choć równie zaniedbane zabytki. - Kolegium Jezuickie, Zbaraż, Wiśniowiec - wszystkie te miejsca wymagają pracy i pomocy. Krzmieniec to jednak wciąż piękne miasto położone w malowniczym rejonie Wołynia. Tam wciąż żyje historia - podkreślali.

W jaki sposób stołeczne liceum Czackiego pielęgnuje krzemienieckie tradycje i jak uczniowie tej placówki wciąż starają się pomagać tamtejszym mieszkańcom? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także Anna Depczyńska rozmawiała z wiceszefem portalu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Zabytek.pl Mariuszem Czubą.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jan Luśnia, Jan Szornak (uczniowie klasy trzeciej LO im. T. Czackiego w Warszawie)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/abi

Czytaj także

Heroes Orchestra: Polskie Radio przyjęło nas z entuzjazmem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 12:50
W grze komputerowej "Heroes of Might and Magic" można usłyszeć smyczki, instrumenty dęte, harfę, chóry - pełne instrumentarium orkiestry. 14 września ta muzyka zabrzmi w Koncertowym Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabłącok - kosz, który jest dziedzictwem kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 17:00
Kabłącok, wyjątkowy kosz z ziemi radomskiej, ze wsi Lucimia, jest już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kultury. Teraz ma szansę znaleźć się na liście UNESCO.
rozwiń zwiń