Domowy ogród. "To połączenie zajęć praktycznych i terapii"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:00
Na początek wystarczą konewka i doniczka, i tylko wybór pierwszej rośliny może sprawić problem. - Proponuję taką, którą znamy. Jest duża szansa, że wtedy nam się uda i to zmobilizuje nas do dalszych działań - przekonuje domowy ogrodnik Krzysztof Bartoszek.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Followtheflow/shutterstock.com

Trzeba kochać to, co się robi i nawet w przypadku niepowodzeń, które się zdarzają, nie rezygnować z hobby Krzysztof Bartoszek

Gość Czwórki przyznaje, że roślinami interesował się od dziecka, a kiedy dorósł marzył o "zielonym" domu. - Rośliny są piękne i praca z nimi mnie uspokaja. Traktuję ją jako rodzaj terapii - opowiada. - To zajęcie, przy którym koncentrują się nie tylko ręce, ale i głowa. Więc jeśli jesteśmy po ciężkim dniu w pracy, możemy zrelaksować się, przesadzając doniczki - dodaje. 

Posłuchaj
07:55 [CZWORKA]Czat czworki 14 grudzień 2020 domowy ogrodnik.mp3 Pierwszy krok do domowego ogrodu (Czat Czwórki/Czwórka)

Krzysztof Bartoszek ma bardzo bogatą kolekcję roślin. Oprócz podstawowej pielęgnacji, przyznaje, że rozmawia z nimi, a kiedy daje komuś roślinę w prezencie, zawsze się z nią żegna. - Fascynuje mnie ich umiejętność przystosowania się do różnych sytuacji oraz to, jak potrafią być wdzięczne - mówi.  

Zobacz
ekologia smog1200.jpg
Ekologiczna partyzantka. Dla zieleni, przeciwko betonowi

Sprawdź:

Im więcej posadzimy roślin z naszej strefy klimatycznej, tym mniej będziemy mieć pracy Krzysztof Bartoszek

Domowe ogrodnictwo staje się coraz bardziej popularne - co widać także w mediach społecznościowych. Użytkownicy chwalą się okazami, które udało im się wyhodować w doniczkach i dokumentują to zdjęciami. - Bardzo mnie to cieszy, bo uprawianie domowego ogrodu wpływa na wzrost świadomości ekologicznej. Rośliny oczyszczają powietrze, powodują, że lepiej nam się oddycha, są klimatyzatorem, który obniża temperaturę, a kuchenny zielnik dostarczy nam świeży szczypiorek nawet w środku grudnia - podsumowuje Bartoszek. 

Jak dbam o swój ogród | Balkonowy warzywnik | Mój EKOdom / Rejestruje

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 16.05

kul

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikrowyprawy. Spędź weekend nad Bugiem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 18:30
Mikrowyprawy stają się świetną alternatywą dla długich wyjazdów. Członkowie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz podpowiadają, jak i dokąd zorganizować taki wyjazd.
rozwiń zwiń