Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:57
Odpoczynek też jest sztuką – nie każdemu dostępną. Decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Song_about_summer

las mężczyzna spacer wędrówka 1200.jpg
Góry Pieprzowe. Róże na łupkowej skale

Kiedy praca staje się więzieniem

Małgorzata Wirak, doradca kariery "W owocnym miejscu" na własnej skórze doświadczyła tego, czym jest wypalenie zawodowe. Mając dwadzieścia lat wspólnie z przyjaciółmi postanowiła rozkręcić biznes w branży księgarskiej. Okazało się, że interes był strzałem w dziesiątkę, wiązało się to jednak z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami. - Miałam wrażenie, że cały czas jestem w pracy. Przez to, że była to nasza firma bliśmy mocno skupieni na celu - mówiła. 

Posłuchaj
17:12 _PR4_AAC 2020_07_06-15-09-00.mp3 Dlaczego powinniśmy uczyć się odpoczynku? (Czat Czwórki)

 

"Z wakacji wracałam bardziej zmęczona"

Bardzo długo nie potrafiła delegować obowiązków i zbyt wiele brała na siebie. Nie wiedziała, jak mówiła, że źródłem problemów w jej życiu prywatnym jest praca. Kilka lat później rozwiodła się ze swoim mężem. - Nie potrafiliśmy odpoczywać. Wakacje były dla nas katorgą, bo nie wiedzieliśmy, jak z nich korzystać. Nie dawaliśmy sobie czasu, by po prostu nic nie robić, a czas wolny zawsze spędzaliśmy aktywnie. Z wakacji wracałam zmęczona - wspominała.

afryka słonie 1200.jpg
Co nam daje wolontariat?

Czy musimy się uczyć odpoczynku?

Jak się okazuje, większość z nas nie potrafi odpoczywać i nie wie, co robić z wolnym czasem. Często wypełniamy go po brzegi, by nie mieć poczucia, że go marnujemy. Nie dajemy naszemu organizmowi szansy na właściwą regenerację. Jak więc nauczyć się odpoczywać? Zdaniem psycholog  Ewy Jarczewskiej-Gerc kluczem jest znalezienie formy spędzania wolnego czasu która naprawdę nas relaksuje. Powinniśmy także zrozumieć, że wakacje to czas, kiedy powinniśmy zwolnić, wyłączyć komunikatory i służbową pocztę. Pozwolić głowie i ciału na odpoczynek. 

Przenosimy naszą uwagę w miejsce, gdzie efekt naszych starań jest wyraźny. W relacjach z drugim człowiekiem jest to bardziej skomplikowane, m.in. dlatego popadamy w pracoholizm Ewa Jarczewska-Gerc

Zadbajmy o zdrowy sen

Sen jest jednym z pięciu filarów regeneracji. To jedno z podstawowych źródeł życiowej energii. Jeśli jest płytki i zbyt krótki nie sprawi, że nasz organizm odpocznie po całym dniu intensywnej pracy. Naturalny cykl dnia zaburza natłok zajęć, którymi obarczamy się każdego dnia. W szczególnie trudnej sytuacji są pracoholicy. - Pracoholizm jest formą ucieczki przed samym sobą. W życiu potrzebne jest nam poczucie kontroli. Często intensywnie angażujemy się w pracę, ponieważ szybko daje określone rezultaty. Zazwyczaj nie posiadamy takiej kontroli nad innymi aspektami naszego życia - tłumaczyła.

Dlaczego odpoczywanie stało się sztuką? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Piotra Firana.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Małgorzata Wirak (doradca kariery "W owocnym miejscu"), Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny SWPS)

Data emisji: 6.07.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Wakacje - okres żniw dla złodziei

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:00
Czyhają na plecaki, torby, portfele, telefony, rowery. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w autobusach czy tramwajach, w galeriach handlowych. W okresie wakacji złodzieje nie tylko nie odpoczywają, ale zbierają jeszcze większe żniwo niż zazwyczaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z izolacją społeczną w czasach pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 22:20
Ponad 152 tysiące osób w Polsce objętych jest kwarantanną. Czternastodniowej izolacji, kontrolom policji i lękowi o zdrowie własne i innych często towarzyszy także samotność. Jak wygląda powrót do rzeczywistości po takim odosobnieniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy czeka nas fala rozstań i baby boom?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:15
W sieci jest wiele rad dla par, które odkryły podczas pandemii i przymusowego czasu spędzanego w swoim towarzystwie, że nie do końca się rozumieją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń