Gdzie są teraz "wyspy szczęśliwe"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:20
"A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź" - prosił w jednym z wierszy poeta Konstanty Ildefons Gałczyński i tym samym wyraził pragnienie, które współdzielą teraz miliony ludzi na świecie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/oatawa

To, jak spędzamy dzień, zależy od tego, którą nogą wstaniemy

Świat od wielu miesięcy marzy o końcu pandemii i powrocie do normalności. Chociaż ta normalność może oznaczać coś zupełnie innego niż przed erą covidu. - W tym roku zmieniliśmy rejsowe plany i zamiast do Afryki wyruszyliśmy do Chorwacji. Piszemy nową książkę, robimy remont na katamaranie. Spędzamy ten czas dużo spokojniej niż zazwyczaj, ale wcale nie mniej pracowicie - opowiada kapitan Edyta Kos-Jakubczak. 

Posłuchaj
23:56 [CZWORKA]Czat Czworki 30 listopad 2020 wyspy.mp3 Przystanek: szczęście. Gdzie znajduje się dzisiaj? (Czat Czwórki/Czwórka)

Od prawie dekady Edyta Kos-Jakubczak z mężem Adamem i córką mieszkają na morzu. - Pandemia nie zmieniła znacząco naszego trybu życia. Żeglarze są zaprawieni w takich bojach. Na morzu nie ma zbyt wielu okazji do kontaktów towarzyskich, łączność ze światem mamy przez internet, a nasza córka ma przećwiczoną edukację w trybie online - tłumaczy gość Czwórki. - Wydaje nam się, że z naszym doświadczeniem możemy uczyć ludzi, jak żyć zdrowo i szczęśliwie, wcale nie oglądając innych ludzi. 

Posłuchaj także:

Na Zanzibarze ważne jest "dziś"

Maciej Syka, autor youtubowego kanału "Do zobaczenia w niebie", właśnie wrócił z Zanzibaru. - Nadzieja i szczęście są w nas samych. Jako ludzie ciągle na coś czekamy i liczymy, że wreszcie przyjdzie dzień, w którym poczujemy się naprawdę dobrze. A to tak nie działa, sami musimy odnaleźć spokój w sobie - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Polecieliśmy na Zanzibar i przekonaliśmy się o tym osobiście.  To nie jest miejsce, które ominęła pandemia. Ale to miejsce, w którym ludzie próbują z nią żyć. Oni skupiają się na tym, co mają, a nie na tym, czego im brakuje - podsumowuje.

Tam żyjesz jak w niebie! // Zanzibar 2020 / Do zobaczenia w niebie

Hygge sprawdza się w pandemii

Dla niektórych gwarantem szczęścia jest słońce, tymczasem od lat w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie znajdują się Islandia, Finlandia i Dania oraz Wyspy Owcze. - To są społeczności, które od wieków zaprawione są w walkach z żywiołami. Stąd ten ich spokój i poczucie, że cokolwiek się wydarzy, to i tak sobie poradzą - mówi poliglotka, żeglarka i zapalona podróżniczka Kinga Eysturland. - W czasie pandemii nie zarzucili kontaktów towarzyskich, które podtrzymują w sieci, dużo pracują online, a swoje domy przystosowali do tego, by opuszczać je jak najrzadziej. Mają oranżerie, zimowe tarasy, dobry sprzęt audiowizualny i swoje hygge - dodaje.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Edyta Kos-Jakubczak i Adam Jakubczak (kapitanowie jachtu), Maciej Syka (autor youtubowego kanału "Do zobaczenia w niebie"), Olga Knasiak (Polka mieszkająca na Islandii), Kinga Eysturland (autorka książki o Wyspach Owczych)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:00
Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym zależy młodym Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:20
- Ekologia i troska o to, w jakiej kondycji zostawimy naszą planetę przyszłym pokoleniom, to jeden z najważniejszych tematów dla młodych Polaków - uważa Renata Konieczna-Woźniak z UAM w Ponaniu. - Tym ludziom nie jest wszystko obojętne, nawet jeśli dla starszych pokoleń są to małe istotnie sprawy. 
rozwiń zwiń