Na zakupy. Vintage shopy - czy to nowy trend?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 19:52
Swojskie lumpeksy, ciucholandy, czy second handy zamieniły się w vintage shopy i przeżywają swój renesans. Coraz częściej to tam poszukujemy modowych inspiracji i polujemy na perełki wśród setek ciuchów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/seeshooteatrepeat

Według przeprowadzonych badań co trzeci Polak woli kupić używany oryginał niż nową podróbkę ubrań lub butów, a to w dużej mierze za sprawą zmiany wizerunku lumpeksów. Z "ciucholandów" zmieniły się w vintage shopy, gdzie często można znaleźć dobrej jakości i trwałe produkty.

Posłuchaj
06:41 Czwórka/Czat Czwórki - vintage shopy 17.08.2021.mp3 O modzie na vintage shopy rozmawiamy z Moniką Bogdańską ze Szkoły Projektowania i Technik Krawieckich (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Wynik ankiety mnie nie dziwi i myślę, że to będzie trend na najbliższy czas. Zauważam zmianę w podejściu do lumpeksów przez młode osoby - mówi szefowa Szkoły Projektowania i Technik Krawieckich Monika Bogdańska. - Kiedyś to była alternatywa dla osób z mniejszym budżetem. Dzisiaj widoczny jest wzrost zainteresowania tego typu miejscami wśród młodych osób, które szukają w second handach rzeczy oryginalnych i czegoś co jest niepowtarzalne.


shutterstock WAYHOME studio dziewczyna szafa ubrania moda 1200.jpg
Moda vintage. Dlaczego warto dawać drugie życie rzeczom?

Czytaj także:

Miejsca takie jak vintage shopy odwiedzają osoby które interesują się krawiectwem, modą i które potrafią dokonać samodzielnie przeróbek. Poszukiwane są tak zwane perełki które jeszcze można dopracować, unowocześnić i zrobić z tego fajną, niepowtarzalną rzecz. Szczególnie, że moda ma to do siebie, że lubi wracać w nowoczesnym wydaniu i nietypowych połączeniach.

- Można tam spotkać dobre jakościowo rzeczy, wykonane z dobrych tkanin. Dzisiejsza odzież jest nieco gorszej jakości i ma krótszą przydatność - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Dlatego sezonowo ją wymieniamy kupując coraz to nowe ubrania.

decoupage  1200.jpg
Decoupage. Dajemy drugie życie starym rzeczom

Zobacz także:

Dzięki swojej inwencji i pomysłowości możemy uzyskać oryginalne i niepowtarzalne kreacje, których próżno szukać na mieście. Jak mówi specjalistka to nadawanie drugiego życia starym ciuchom wpisuje się w trend eko i jak przewiduje, będziemy coraz częściej odwiedzać tego typu miejsca.

- Te sklepy odwiedzają coraz częściej osoby, które stać na kupno nowych rzeczy - opowiada. - Lecz idąc za trendem eko, zamiast kupować rzeczy sezonowo, kupują takie, które cały czas dobrze wyglądają i są oryginalne. Osoby odwiedzające second handy to często osoby świetnie ubrane. Dlatego myślę, że te sieci będą się rozbudowywały i będą częściej odwiedzane. Ciuchy mogą być przerabiane, ozdabiane, co pokazujemy na naszych zajęciach, które cieszą się dużym powodzeniem.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Monika Bogdańska (szefowa Szkoły Projektowania i Technik Krawieckich) 

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:50
Zamiast kupować nowe meble, odnawiamy stare. Przeczytane książki wysyłamy w świat w ramach "book crossingu", "złotym rączkom" powierzamy nasz sprzęt AGD, ubrań szukamy w second-handach. Ideologia "less waste" przestała być postrzegana jako fanaberia, dziś jest to sposób na życie, który ma coraz więcej zwolenników. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia w modzie. Lepiej kupować czy wypożyczać?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:00
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to w wielu dziedzinach życia. I choć odpowiedź wydaje się oczywista, to naukowcy z fińskiego Uniwersytetu LUT twierdzą, że to wypożyczanie ubrań ma zdecydowanie negatywny wpływ na klimat.
rozwiń zwiń