A gdyby pracować tylko do czwartku? 4-dniowy tydzień pracy jest realny?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:38
Co jakiś czas powraca propozycja, żeby tydzień pracy skrócić do czterech dni. Jednym z argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest work-life balance, a co za tym idzie - poprawienie dobrostanu i produktywności pracowników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
shutterstock_marzenia kobieta 1200.jpg
Matka, żona, bizneswomen. Zadbaj o wszystko i siebie

W Hiszpanii rozpoczyna testowanie takiego pomysłu – w eksperymencie weźmie udział 200 małych i średnich firm. Wyniki eksperymentu hiszpańskiego poznamy za trzy lata. Andrzej Kubisiak, wicedyrektor z Polskiego instytutu Ekonomicznego już dziś twierdzi, że obowiązki rozpisane na 5 dni można wykonać w 4 dni, choć nie zawsze ta zmiana będzie łatwa. Jego zdaniem ta zmiana jest nieuchronna, jednak raczej będzie dotyczyła naszych dzieci, a nie nas. 


Posłuchaj
10:24 czwórka czat czwórki 06.09.2021.mp3 Czy zamienimy pięciodniowy tydzień pracy na czterodniowy? (Czat Czwórka/Czwórka)

 

- Tam, gdzie mówimy o pracy kreatywnej, zawodach związanych z tzw. białymi kołnierzykami,  pracownikami biurowymi, wprowadzenie czterodniowego dnia pracy nie jest trudne - jest na to szereg dowodów i badań, które pokazują, że tego typu eksperymenty w sektorze biurowym przynoszą pozytywne efekty, pokazują, że krótszy czas pracy jest bardziej efektywnie wykorzystywany - mówi Andrzej Kubisiak. - Te doświadczenia pokazały, że wydajność pracy rosła i było coraz mniej wolnych przebiegów - dodaje.

Czwórkowy ekspert wskazuje jednak na zawody, w których taka zmiana jest dużo trudniejsza do wprowadzenia. - W wielu sektorach gospodarki, jak np. produkcja czy logistyka, działa praca zmianowa, te sektory pracują często całą dobę i też takie których rozliczenia i efekt pracy zależą od tego ile godzin faktycznie pracujemy - zaznacza. 

Jak to skrócić?

Dziś przeciętnie pracujemy 40 godzin tygodniowo, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Taki tydzień pracy możemy skracać na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. skrócenie każdego dnia pracy do 6 godzin pracy, innym wydłużenie weekendu na piątek lub poniedziałek. 

Posłuchaj także:

Dziś na temat krótszego tygodnia pracy trwa światowa dyskusja. Islandia i Nowa Zelandia takie eksperymenty mają za sobą, trwają testy w Hiszpanii, ale i wiele międzynarodowych firm na własną rękę testuje tego typu rozwiązania. - Czas pracy w krajach rozwiniętych od wielu lat systematycznie spada - od lat 70. prowadzone są takie statystyki w krajach OECD - mówi gość Czwórki. - Długość pracy jest coraz krótsza, co wynika z poprawy wydajności pracy, automatyzacji, nowych technologii, komputerów i cyfryzacji w ogóle - wymienia. - Dodatkowym katalizatorem zmian jest też pandemia koronawirusa - dodaje. 

Andrzej Kubisiak przypomina, że hiszpański eksperyment finansowany jest z unijnego Funduszu Odbudowy, którego niebyło by, gdyby nie pandemia. 

Moim zdaniem w Polsce czterodniowy tydzień pracy jest nieuchronny, to kierunek, z którego nie da się zawrócić Andrzej Kubisiak

Gość Macieja Wójcika studzi oczekiwania wielu z nas, bo choć jego zdaniem zmiana jest nieuchronna, to realnie może będzie ona dotyczyć naszych dzieci. Przypomina lata 80., gdy nasi rodzice i dziadkowie pracowali 6 dni w tygodniu. 

Przeczytaj, co na temat pomysłu o czterodniowym tygodniu pracy sądzą nasi fani na Facebooku. 

***

Audycja: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Maciej Wójcik

Gość: Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Data emisji: 06.09.2021

Godzina emisji: 15.24

pj

Czytaj także

Poniedziałki to 6 lat naszego życia zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:16
- Gdy wyliczyłam, że poniedziałki to 6 lat naszego życia, to było mi żal - mówi coach Joanna Karpeta. - Dlatego postanowiłam pokochać poniedziałki i tym zarazić wszystkich, którzy są gotowi na to, żeby zadbać o każdy dzień swojego życia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy programistów zastąpią roboty?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:10
Bardzo często mówi się, że praca programisty to bardzo przyszłościowe zajęcie i ogromne pieniądze, więc warto myśleć o karierze w tej branży. Jest to jednak sektor, który bardzo dynamicznie się zmienia i rozwija. Może się okazać, że za kilkanaście lat programistów zastąpią roboty.
rozwiń zwiń