Polskie Radio
Section05
rynek pracy it

Brytyjskie media: Polska europejską krainą możliwości - Polacy wracają z emigracji

Najnowszy raport GUS podaje, że siódmy rok z rzędu odnotowano w Polsce dodatni bilans migracji definitywnych. Według portalu Worldcrunch w ostatnich latach wzrost gospodarczy był tak znaczący, że w Polsce doszło "odwróconego drenażu mózgów". Polska – a nie Wielka Brytania – jest teraz europejską krainą możliwości - ocenia "Sunday Times".
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania rynek pracy it Polacy za granicą

W branży IT to nie programiści są najbardziej poszukiwani. Zaskakujące wyniki raportu

Ze wszystkich ofert pracy w branży IT, które w pierwszym półroczu br. pojawiły się na portalu Pracuj.pl, 49,25 proc. dotyczy zawodów niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem - wynika z analizy. Obecnie rozwój w branży IT jest możliwy także na takich stanowiskach, jak analityk biznesowy, project manager i tester - podano.
Zobacz więcej na temat:  informatyk GOSPODARKA technologie rynek pracy rynek pracy it

Do 2020 roku na rynku pracy zabraknie miliona programistów

W ciągu ostatniej dekady zatrudnienie w europejskim sektorze rynku nowych technologii wzrosło ponad trzykrotnie. Mimo to, jak wynika z badania przeprowadzonego przez infoShare Academy, w 2020 roku na całym świecie będzie brakowało ok. miliona osób z wykształceniem z obszaru STEM. To jeden z powodów powstania stowarzyszenia Technologia w Spódnicy, które ma mobilizować kobiety do rozpoczęcia pracy w sektorze IT.
Zobacz więcej na temat:  praca w it rynek pracy rynek pracy it