Fach w ręku - kto chce dzisiaj być rzemieślnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 20:15
Rękawicznicy, parasolnicy, szewcy, krawcy - wiele tradycyjnych zakładów rzemieślniczych znika z ulic naszych miast. Powstała jednak lista 34 przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw, które wciąż działają. Czy w dobie "slow life", "less waste" i "diy" jest przestrzeń dla rękodzielników?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

ceramika rękodzieło 1200.jpg
Noc Rzemiosła 2020 - Polskie rzemiosło to przede wszystkim ludzie

Tylko w Warszawie wciąż jeszcze istnieje kilkadziesiąt przedwojennych przedsiębiorstw, które wciąż działają. Dr Anna Pikos i dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego od kilku lat badają kondycję starych polskich firm. Nie mogli znaleźć listy takich przedsiębiorstw i postanowili zrobić ją sami. Skupili się na małych i średnich przedsiębiorstwach z bogatą przeszłością. Tak powstał raport o rynku warszawskim. Można na liście znaleźć prawdziwe perełki, najstarsza z nich to sklep medyczny założony w 1819 roku. - To nie są oczywiste branże, mamy tam sklep medyczny, czy gospodarstwo rolne - nie wiedziałem, że w Warszawie są gospodarstwa rolne - mówi dr Tomasz Olejniczak. - Jest więc trochę niespodzianek.

Posłuchaj
18:05 Czwórka/Czat Czwórki - rzemiosło 02.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o kondycji polskiego rzemiosła (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Nagłośnienie sprawy może pomóc firmie w jej przetrwaniu, przykładem są akcje w mediach społecznościowych, w ten sposób ocalono między innymi sklep ogrodniczy "u Jadzi", czy rurki z kremem przy warszawskim rondzie Wiatraczna. Promowaniem sztuki rzemieślniczej zajęła się Katarzyna Chudyńska-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi i autorka książki "Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów". 

- Zajęłam się tym, ponieważ pracuję w Muzeum Warszawskiej Pragi, a w tej dzielnicy rzemiosło było bardzo silnie obecne. Na każdej ulicy było kilka lub kilkanaście warsztatów rzemieślniczych i te miejsca zaczęły znikać i znikają do dziś. Jest to taki odchodzący świat, który starałam się w muzeum udokumentować - mówi w audycji. - W tym celu przeprowadzone były rozmowy z rzemieślnikami, które były tak naprawdę wstępem do tego, żeby zorganizować spotkania w ich warsztatach i przyprowadzić publiczność, żeby tak na żywo zobaczyła jak pracuje pani, która szyje abażury, czy pani, która naprawia parasole.

Czytaj także:


Ziarna kakaowe strąki kakaowe kakao w proszku shutter 1200 Hans Geel.jpg
Do kolumbijskiej dżungli po ziarna kakaowca

Młodsze pokolenie wykazuje zainteresowanie od strony praktycznej, chcąc się dowiedzieć i zapytać, na jakich materiałach pracują rzemieślnicy. - Jest też spore zainteresowanie osób 30-, 40-letnich, żeby wejść w zawody rzemieślnicze i przedefiniować je w sposób właściwy dla dzisiejszych odbiorców. Spróbować z nimi szczęścia - opowiada rozmówczyni Piotra Firana. - Spotkałam młodych adeptów zaskakujących profesji, jak szycie bielizny damskiej na miarę - gorsetów i staników - oraz formowanie szkła.


Źr. Facebook/Muzeum Warszawskiej Pragi/ Tutorial z Pracowni Rzemieślniczej

Jednak faktem jest, że zakładów rzemieślniczych jest coraz mniej. Przyczyną może być fakt, że zmieniły się potrzeby odbiorców, a pewnych rzeczy już nie używamy. - Ja promuję szczotkarstwo z naturalnego włosia, ale dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do innego rodzaju produktów - tłumaczy Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. - Zmieniły się potrzeby, weszły nowe technologie. Rzeczy są wytwarzane szybciej i taniej, produkcja została przeniesiona w inne rejony świata i pewnych rzeczy już się nie wytwarza. Też zauważyłam, że połowa osób prowadzących te warsztaty są to osoby w wieku emerytalnym, więc siłą rzeczy odchodzą na zasłużony odpoczynek.

Czytaj także:

Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera ponownie swoje podwoje dla publiczności, jest tam sala, która jest warsztatem i pracownią rzemieślniczą. Będzie udostępniana co czwartek i można będzie zobaczyć tradycyjne maszyny i narzędzia. W miesiącach wiosennych planowane są warsztaty rzemieślnicze, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

W audycji również rozmawialiśmy z Agnieszką Śniadewicz-Świca, konserwator i historyk sztuki, właścicielką rodzinnej pracowni konserwacji sztuki pracowni "Square Job".


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (Muzeum Warszawskiej Pragi, autorka książki "Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów"), Agnieszka Śniadewicz-Świca (konserwator, historyk sztuki, właścicielka rodzinnej pracowni konserwacji sztuki "Square Job")

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 15.08

aw/kd

Czytaj także

Ile kosztuje praca zdalna i kto nam za nią zapłaci?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 19:50
Część pracowników ponownie przeniosła się z biur do mieszkań. Tym samym właściciele firm przerzucili część kosztów na swoich podwładnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 12:01
Osoby zakażone koronawirusem, ale przechodzące chorobę bardzo łagodnie lub bezobjawowo, mogą pracować zdalnie. To samo dotyczy tych, którzy zostali poddani izolacji. 
rozwiń zwiń