Skąd się biorą podwyżki cen?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 18:50
- Obecny wzrost cen spowodowany jest sytuacją w światowej gospodarce, która jest pochodną pandemii i tego, jak ucierpiały globalne łańcuchy dostaw - tłumaczy dr Łukasz Ambroziak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: SmartPhotoLab/Shutterstock.com

Posłuchaj
10:32 CZWÓRKA Czat Czwórki - ekonomia 02.11.2021.mp3 Chiny, pandemia i globalny łańcuch dostaw. Dlaczego płacimy coraz więcej za produkty i usługi? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Szacuje się, że w 2021 roku, z powodu braków mikroprocesorów, nie zostanie wyprodukowanych kilka milionów samochodów, a na nowe modele trzeba się będzie zapisywać dr Łukasz Ambroziak

Na początku pandemii doszło do wyraźnego załamania popytu na wiele dóbr. Natomiast wbrew oczekiwaniom ekspertów światowa gospodarka szybko odbiła. - Dotarliśmy do punktu, w którym podaż nie nadąża za popytem, a z praw ekonomii wynika, że im ta nierównowaga jest większa, tym ceny stają się wyższe - wyjaśnia gość Czwórki. - Ten wzrost notujemy w każdym obszarze. Dotyczy to surowców, półproduktów i mikroprocesorów, które nie tylko są drogie, ale właściwie w ogóle ich nie ma.

Posłuchaj także:

Chiny są "fabryką świata", bo od dwóch dekad przyciągają zagranicznych inwestorów, którzy przenoszą całe produkcje do fabryk w tamtym rejonie świata dr Łukasz Ambroziak

Dużą rolę w globalnym łańcuchu dostaw od lat odgrywają Chiny, nie bez powodu nazywane "fabryką świata". - Kiedy w Chinach wybuchła pandemia, braki w dostawach były odczuwalne, zanim COVID-19 na dobre dotarł do Europy - zaznacza ekspert. - Wówczas, na poziomie ogólnoświatowym, podniesiono dyskusję na temat tego, czy możliwe jest - przynajmniej częściowe - odrodzenie gospodarek narodowych. Ale to tej pory nie ma rzeczywistych oznak, że to zjawisko następuje - dodaje dr Łukasz Ambroziak.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Łukasz Ambroziak (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 02.11.2021

Godz. emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Kryptowaluty. Wychodzą z ukrycia, ale tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:40
- Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością w lokalnych obszarach, natomiast w dłuższym okresie czasu większość kryptowalut zyskuje na wartości - przekonuje Lech Wilczyński z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówisz: sukces, myślisz: Buffett. Warren Buffett

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:16
Mimo że jego majątek przekracza 100 miliardów dolarów, wciąż uważany jest za jednego z najskromniejszych inwestorów. Warren Buffett przydomków ma wiele, tak jak i wielu ma naśladowców, którzy próbują podążać jego ścieżką. 
rozwiń zwiń