Michał Zawadka: strach jest dobry - jeśli wiemy, jak go okiełznać

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:46
- Jesteśmy wychowywani do strachu przed strachem. To bolączka budowania naszej osobowości. Od dziecka wstydzimy się bać, a im dłużej trwamy w strachu, tym bardziej on nas paraliżuje - mówił Michał Zawadka. 
Michał Zawadka
Michał ZawadkaFoto: Czwórka

jakub bączek webinar 1200.jpg
"Jak podnieść jakość swojego życia?" - zobacz webinar Jakuba B. Bączka

- Niezależnie od tego, ile razy publicznie coś robię, pojawia się tzw. eustres, czyli stres pozytywny. To trema, uczucie budujące, które przeżywają wszyscy. Nawet jeśli wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani do wystąpienia i wszystko pójdzie dobrze, i tak odczuwamy ten rodzaj stresu. Ważne, by wiedzieć, jak sobie z tym poradzić - mówił Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego.

Posłuchaj
31:54 czwórka webinar zawadka 2021_10_20-20-07-38.mp3 O strachu pozytywnym i negatywnym, a także skutecznej walce z tym drugim - mówi Michał Zawadka (Strefa Prywatna/Czwórka)   

Stres, który nas "spina" potrafi jednak przeszkadzać. Powoduje pocenie rąk, brak śliny, roztrzęsienie i gonitwę myśli, a nierzadko pustkę w głowie. - Te wszystkie objawy psychosomatyczne pojawiają się, gdy nasz mózg przestaje kontrolować emocje, a adrenalina odcina racjonalne myślenie - tłumaczył ekspert. - Wówczas eustres zamienia się w stres i zaczynamy wpadać w panikę, tworzymy negatywne scenariusze, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - tłumaczył gość Czwórki. 

Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

Zobacz:

Jak podkreślał, jesteśmy "wychowywani do strachu przed strachem" i to poważna "bolączka budowania naszej osobowości". - I to od najmłodszych lat. Już dzieciom mówimy, żeby "nie były beksami", pokazujemy, że nie mogą się bać. Uczymy je, że nie mają prawa pokazywać emocji, a tymczasem strach jest ważny, bo ostrzega nas przed niebezpieczeństwem - mówił ekspert. Jak tłumaczył, istotne, by zastanowić się nad tym, dlaczego się boimy. - Strach powstaje m.in., gdy popełnimy błąd, to pokazanie, że jestem w jakimś obszarze słaby. Tymczasem popełnianie błędów to sposób na rozwój. Dzięki temu uczymy się. Przewracamy się, wstajemy i idziemy dalej. Jednak w naszej kulturze wymagamy od innych od razu doskonałości i nie dopuszczamy błędów.

- Nauczyciele wytykają uczniom pomyłki, rodzice wymagają od dzieci od razu wysokich umiejętności. Dzieci więc boją się bać i pokazać, że czegoś nie wiedzą. Mają coraz większe kompleksy, boją się oceny innych - opowiadał ekspert. - Strach wśród młodzieży jest pospolity, to ogromna skala problemu. Ci ludzie boją się na przykład wrócić do domu, jeśli nie mają czerwonego paska na świadectwie. Boją się, że nie są dostatecznie idealni. Ostatecznie młodzi ludzie boją się życia, boją się działać i stoją w miejscu - tłumaczył Michał Zawadka.

Czytaj także:

Jak mówił, boimy się głównie rzeczy, których nie znamy. - Boimy się więc nawet tego, czego jeszcze nie spróbowaliśmy i nie wiemy, jak byśmy sobie z tym poradzili. Sabotujemy sami siebie, by unikać konieczności przełamywania własnych barier - mówił gość Czwórki. - Podstawową metodą w pokonywaniu lęków jest zapytanie siebie: co mogę z tym zrobić i jak zmienić tę sytuację? Czas działa tu na naszą niekorzyść, jeśli będziemy karmić się swoim strachem, będziemy w nim trwać. Jeśli przekroczymy tę granicę i zdecydujemy się zrobić to, czego się obawiamy, prawdopodobnie okaże się, że to wcale nie było takie straszne. 

___

Michał Zawadka poprowadził w Czwórce prelekcję pt. "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu w strachu?". Podczas 30-minutowego webinaru zdradzał, jak skonfrontować się z nastawieniem i jego konsekwencjami w działaniach. Zmierzyć się ze strachem i postarać się go… przestraszyć. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Zawadka (ekspert rozwoju mentalnego, relacji i komunikacji, autor bestsellerowych książek dla dzieci i rodziców, promotor szeroko pojętej edukacji)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

"Najtrudniej jest rezygnować z rzeczy, z których trzeba rezygnować"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 00:30
- Wydaje nam się, że powinniśmy robić szybciej, więcej i bardziej, a dzisiejsze czasy wymagają, żeby robić mniej a mądrzej. Ważniejsze od prawidłowego wykonywania zadań jest to, żeby wykonywać właściwe zadania. Znalezienie tego, co jest właściwym zadaniem do zrobienia - mówiła Anita Michalska, prowadząca w Czwórce webinar "Zarządzanie energią, koncentracją i zadaniami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń