Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Volodymyr_Shtun

pieniądze mieszkanie 1200.jpg
Inwestycje młodych. W co "włożyć" pieniądze?

Kryptowaluty stały się poważnym zagrożeniem dla środowiska. Badacze z Uniwersytetu z Cambridge stworzyli narzędzie, które na żywo pokazuje zużycie energii elektrycznej sieci Bitcoin

Posłuchaj
03:56 _PR4_AAC 2021_05_18-06-12-49.mp3 Ile energii zużywają Bitcoiny? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Kryptowaluty i koparki kryptowalut pożerają ogromne ilości prądu. Rocznie to nawet 113 TWh, czylimniej więcej tyle, ile zużywa Holandia - mówił  Wojciech Wieman, autor podcastu "YesWas". Okazuje się jednak, że dużo tej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.  - Ale ślad węglowy podobny jest do tego, który ma Singapur - mówił ekspert.

Sprawdź także:

Jak opowiadał reporter Czwórki Mateusz Kulik, niedawno Elon Musk zapowiedział, że nie będzie można kryptowalutami płacić za jego samochody. - Chodzi głównie o ekologię. Z jednej strony Elon Musk pracuje nad autami, które mają rozwiązywać problemy środowiska, a z drugiej - umożliwia kupowanie ich dzięki nieekologicznym walutom - mówił Wojciech Wieman.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 6.16

kd

Czytaj także

Jak polska gospodarka przechodzi pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:29
Z danych Eurostatu - które objęły pierwsze trzy kwartały 2020 roku - wynika, że polskie PKB spadło w tym czasie o 2,3 proc. Jednak - choć wiele firm nie przetrwa pandemii - to zdaniem ekspertów całościowy obraz gospodarki jest i tak lepszy niż w wielu innych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie planują zakazać handlu kryptowalutami

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:15
Obecnie obrót kryptowalutami jest zakazany m.in. w Afganistanie, Algierii, Boliwii, Maroku, Pakistanie czy Wietnamie. Teraz do tej listy, jako pierwszy duży rynek, mają dołączyć Indie. Sprawdzamy, co to oznacza dla posiadaczy kryptowalut.
rozwiń zwiń