Mówisz: sukces, myślisz: Buffett. Warren Buffett

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:16
Mimo że jego majątek przekracza 100 miliardów dolarów, wciąż uważany jest za jednego z najskromniejszych inwestorów. Warren Buffett przydomków ma wiele, tak jak i wielu ma naśladowców, którzy próbują podążać jego ścieżką. 
Warren Buffett - Waszyngton. 1991
Warren Buffett - Waszyngton. 1991Foto: Rob CrandallShutterstock.com

Inwestowanie w wartość

Przemysław Gerschmann i Tomasz Jaroszek - w książce "Śladami Warrena Buffetta" - nie tylko opisali historię najwybitniejszego inwestora na świecie, ale także przedstawili zasady, którymi Buffett kieruje się w zarządzaniu pieniędzmi i dobieraniu inwestycji. - On opracował formułę na inwestowanie długoterminowe, opartą na zdroworozsądkowych zasadach - wyjaśnia Gerschmann. - Wiąże się to z jego podejściem do pieniędzy jako narzędzia, które pozwala pomnożyć majątek, a nie powodować gwałtowną inflację.

Posłuchaj
15:37 CZWÓRKA Dajesz rade - warren buffett 21.10.2021.mp3 Kim jest Warren Buffett? (Dajesz radę/Czwórka)   

Inwestowanie na długą metę

Jak wskazówki Buffetta mają się do czasów, w których kapitał należy pomnażać jak najszybciej, często bardzo ryzykownie, z wykorzystaniem niepewnych instrumentów? - Buffett ma 91 lat i jest obecny na rynku od ponad 7 dekad. Inaczej inwestował, kiedy zaczynał, inaczej robi to teraz. Dziś towarzyszy mu w tym rozwaga, ale kiedy miał dwadzieścia lat, też ryzykował - opowiada Gerschmann. - Oczywiście dziś to ryzyko wydaje się większe, w końcu kupujemy w internecie kryptowaluty czy inwestujemy w spółki z drugiego końca globu. Ale rady Buffetta, choć mogą wydawać się hamujące, to na dłuższą metę działają - podkreśla gość Czwórki.

Posłuchaj także:

Pieniądze się mnożą, przyzwyczajenia zostają

Autorzy spotkali się z Warrenem Buffettem osobiście, w siedzibie jego funduszu Berkshire Hathaway. - Polecieliśmy na trzydniową imprezę, którą fundusz raz do roku organizuje dla swoich akcjonariuszy - wspomina rozmówca Mateusz Kulika. - I sami nie mogliśmy uwierzyć, że człowiek, który jest jedną z dziesięciu najbogatszych osób na świecie, od 50 lat mieszka w tym samym domu i jada w tych samych restauracjach. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Przemysław Gerschmann (współautor książki "Śladami Warrena Buffetta")

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Sztuka życia z kredytem. "To długi są złe, nie raty"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:00
Pożyczki mają konsekwencje ekonomiczne, ale też wpływają na psychikę. - Z kredytem wiąże się stres, a on nie jest dla nas dobry, ale żyjemy w czasach, w których raczej się nie da tego uniknąć. Pytanie zatem nie powinno brzmieć: brać czy nie brać, tylko: jak brać kredyt i z nim żyć - wyjaśnia dr Julia Kołodko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń