Szerpowie - ważni towarzysze wspinaczki i zdobywcy. Co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 10:53
Szerpowie towarzyszą kolejnym wyprawom w drodze na szczyt i dźwigają ich bagaże. Gdyby nie oni, wielu wspinaczy nie zdobyłoby najwyższej góry świata - Mount Everestu. - Szerpowie mają niesamowite predyspozycje do tego, żeby te góry zdobywać i dumnie o nich mówić - podkreśla himalaistka Miłka Raulin. 
Kami Rita, Szerpa, który w 2021 roku stanął po raz 25 na Mount Evereście
Kami Rita, Szerpa, który w 2021 roku stanął po raz 25 na Mount EvereścieFoto: print screen/Twitter/IANS Tweets/@ians_india

Bez nich trudno dzisiaj sobie wyobrazić zdobywanie Mount Everestu. Dostarczają ładunki tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć żaden transport. Szerpowie pracują głównie dla agencji i wspierają kolejnych śmiałków w zdobywaniu Mount Everestu.

- Ze względu na wysokość, podczas wspinaczki wszyscy mają obowiązek używania butli z tlenem. Podczas swojej wędrówki miałam przydzielonego młodego Szerpę, który, jak się okazało, miał niesprawną maskę, co utrudniało mu oddychanie. Po przejściu jakiegoś dystansu stwierdził, że idzie po nową maskę na dół - mówi Miłka Raulin, himalaistka. - Gdy wracał, zobaczyłam, jak ta mała kropeczka szybko się do mnie zbliża. Wtedy zdałam sobie sprawę z tego, jakie oni mają niesamowite predyspozycje do tego, żeby te góry zdobywać i żeby dumnie o nich mówić.

Sami Szerpowie są raczej skromni i spokojni, żyją w harmonii z otaczającą przyrodą. - Nie mają potrzeby odbierania takiej ilości bodźców, jaką mamy my - ludzie Zachodu. Potrafią się skupić, posiedzieć, popatrzeć na kamień, na góry, pospać, po prostu pobyć - opowiada Miłka. - My od razu łapiemy za smartfona, żeby wysłać wiadomość czy sprawdzić co w sieci. Szerpowie są harmonijni i absolutnie niesamowici.

Szerpowie wielką czcią otaczają góry, wierzą, że jest to miejsce, gdzie mieszkają bóstwa. Nie wyjdą w góry, dopóki nie odprawią pudży - specjalnej modlitwy poświęconej górze i bóstwom. - Ze względu na szacunek, jakim darzą górę, podczas tej modlitwy proszą ją, żeby pozwoliła im na sobie stanąć. Podczas rytuału składają jej też dary, którymi jest m.in. cola, coś w rodzaju faworków, słodycze i... chipsy - taki znak naszych czasów - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - W trakcie pudży kładzie się cały ekwipunek, raki, czekany oraz wszystko to, co jest ostre i przeprasza się górę za to, że w trakcie jej zdobywania będzie się ją raniło. Prosi się także o dobrą i sprzyjającą pogodę.

Zobacz także:

Podczas wyprawy w base campie Szerpowie trzymają się razem swojej społeczności, oddzielnie też trzymają się wspinacze. - Jest wspólnota podczas posiłku oraz gdy są gry i zabawy, jednak oni na ogół trzymają się z boku - tłumaczy Miłka Raulin. - Podczas wspinaczki jesteśmy razem, wspólnie cieszymy się ze zdobycia szczytu i odczuwamy olbrzymią radość. Szerpowie odbierają to także jako swój sukces, gdy po raz kolejny staną na szczycie i radują się zdobyciem góry.


Źr. Instagram Kami Rita

Wielu z nich staje na szczycie po raz kolejny. Jeden z nich - Kami Rita - w 2021 roku pobił własny rekord i wszedł na Mount Everest po raz dwudziesty piąty. - Ilość wejść świadczy nie tylko o ich predyspozycjach i kondycji. Pokazuje też, jak bardzo są oni przystosowani do tego, żeby w takim środowisku przebywać - mówi Miłka. - Mimo że traktują to jako pracę, każdy sukces bardzo przeżywają. Cieszą się, kiedy jest też ładna pogoda i mogą radować się tym, że ich praca jest dużą przyjemnością. Absolutnie także szanują to, że mogą się wspinać tam, gdzie mieszka bogini.Również w 2021 roku Szerpowie dokonali dotychczas niemożliwego i wpisali się w historię himalaizmu. 16 stycznia 2021 roku jako pierwsi zdobyli K2 w sezonie zimowymNa szczycie góry stanęli: Mingma Gyalje Sherpa, Son Sherpa, Mingma David Sherpa i Mingma Tenzi, a także Nirmal Purja, Gejle Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa. Czekali na siebie, żeby wejść razem, bo nie chcieli, aby ktoś z nich został pominięty, kiedy ludzie będą wspominali to historyczne wydarzenie. 


Posłuchaj
06:00 Czwórka/Czat Czwórki - Szerpowie 03.02.2022.mp3 Himalaistka, Miłka Raulin opowiada o Szerpach i ich roli podczas wspinaczki (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 16.25

aw/pj

Czytaj także

Mount Everest już nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 10:00
Po ostatnim maju, tragicznym dla 11 śmiałków próbujących zdobyć szczyt najwyższej góry świata, władze Nepalu planują wprowadzić nowe zasady wspinaczki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: himalaizm zimowy jest przede wszystkim domeną Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:12
- Himalaizm zimowy, o którym usłyszał teraz świat jest przede wszystkim domeną polską i kilku innych nacji na świecie. Pozostała część środowiska docenia przede wszystkim wejścia techniczne. Ta zima w Himalajach i Karakorum teraz dzięki temu co dzieje się w ostatnich latach i również za sprawą Nepalczyków usłyszał o niej świat - powiedział Dominik Szczepański, publicysta zajmujący się tą tematyką.
rozwiń zwiń