Uroki polskiej wsi. Warto porzucić dla niej miasto?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 18:03
- Coraz więcej osób stara się pielęgnować dziś swoje wiejskie korzenie. Budują oni tożsamość, która wciąż w nas jest, choć została przysypana piaskiem nowoczesności i tej globalnej wioski - opowiadał prof. Mateusz Wyżga, autor książki "Chłopstwo. Historia bez krawata".
Ludzie z miasta przenoszą się na wieś, by móc żyć zdrowo
Ludzie z miasta przenoszą się na wieś, by móc żyć zdrowoFoto: Shutterstock.com

Centra dużych miast wciąż się wyludniają, a w trakcie pandemii wielu z nas zamieniło lokum w miejskim bloku na wiejski dom z ogrodem. - Suburbanizacja wylewa mieszkańców miast na wieś. Wracają oni, by remontować domy rodziców albo budować własne - tłumaczył prof. Mateusz Wyżga, autor książki "Chłopstwo. Historia bez krawata", który ma m.in. doświadczenie jako sołtys. Jak mówił, wieś ma atuty przez wielu młodych dotąd niedostrzegane, jak świeże i mniej zanieczyszczone powietrze czy zdrowa żywność. - Chodzi o poprawę komfortu życia. Na wsiach jest po prostu mniejsze zaludnienie, dzięki czemu wieś jest taką "superludową siłownią", w której możemy pobiegać, łazić, spacerować, to bardzo ważne. 

Ekspert tłumaczył, że przeprowadzka ze wsi do miast w XIX wieku kojarzyła się głównie z awansem społecznym. - Decydowali się na nią ludzie ubożsi, którzy chcieli zapomnieć o tej traumie. W pierwszym pokoleniu chcieli więc jak najbardziej wyeliminować swoje wiejskie pochodzenie. Stare rody gospodarzy wiejskich jednak przetrwały i do dziś są nośnikiem tamtejszych tradycji. Ludzie ci nie zapominają o swoich korzeniach, a wręcz są dumni ze swojego pochodzenia - podkreślał. 

Jako autor książki "Chłopstwo. Historia bez krawata" prof. Mateusz Wyżga przekonywał, że "dedykuje ją wszystkim". - Wszyscy zapewniają mi chleb, jako historykowi, jestem sprzedawcą czasu minionego. Jako sołtys, w młodym wieku, musiałem mówić do wszystkich, szukałem języka i pokazywałem, że akademik też może mówić rapem, rozumie jednakowo muzykę Toola, Bacha, Top One czy Depeche Mode - wyliczał gość Czwórki.

Posłuchaj
11:23 czwórka wieś_AAC 2022_10_05-15-20-29.mp3 O kondycji polskiej wsi i miast mówi prof. Mateusz Wyżga (Czat Czwórki) 

Zdaniem prof. Wyżgi w Polakach wciąż pokutują stare stereotypy. - Gdy pytam człowieka, skąd pochodzi, słyszę najpierw nazwę dużego miasta, a potem opisy mniejszych miejscowości, które są w okolicach. Obserwujemy schyłek tradycyjnego chłopstwa i początek postchłopstwa. Jeśli dobrze to wykorzystamy, możemy pokazać potencjał wsi jako miejsca, gdzie możemy żyć fit, mieć zdrową żywność prosto z krzaka. To ogromna szansa m.in. dla samorządów terytorialnych - zapewniał ekspert. - Proces tej zmiany zaczął się już przed pandemią i związany jest z rozczarowaniem miastem. Ludzie zachowują się niczym przypalone żarówką ćmy, które wracają do wsi, by tam pielęgnować swoje skrzydła. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Mateusz Wyżga (autor książki "Chłopstwo. Historia bez krawata")

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Gniewino - wieś inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:20
Czasem warto zejść z głównej trasy zwiedzania i zajrzeć w mniejsze, ale ciekawe zakątki naszego kraju. Tak zrobili Hiszpanie podczas Euro 2012 i Gniewino ich nie rozczarowało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatu to zagrożenie dla naszego zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 15:32
Wiedza środowisk medycznych na temat wpływu zmiany klimatu na stan zdrowia jest niewielka. Lekarze są nastawieni na diagnostykę i leczenie chorób. W mniejszym stopniu zwracają uwagę na profilaktykę i zdrowie publiczne. Jak zwrócić uwagę na nowe zagrożenia?
rozwiń zwiń