Piramidy - nie tylko w Egipcie. Gdzie ich szukać w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:30
Aby móc podziwiać tajemnicze grobowce, nie trzeba rezerwować wycieczki do Egiptu. Wystarczy jedynie podróż samochodem, bowiem piramidy w Polsce również potrafią zaskoczyć ciekawą historią i architekturą.
Piramida w Rapie na Mazurach ma ponoć niezwykłe właściwości
Piramida w Rapie na Mazurach ma ponoć niezwykłe właściwościFoto: shutterstock/Robson90

Piramidy kojarzą nam się głównie z Egiptem i budowlami znajdującymi się na obecnych terenach Meksyku, a wybudowanymi przez Majów. Jednak ponad pięć tysięcy lat temu na obszarze obecnej Polski stawiano potężne grobowce. Starsze od egipskich piramid i znajdującego się na terenie Wielkiej Brytanii Stonehenge.

Polskie piramidy

- Okres budowy piramid w Polsce można podzielić na dwa okresy. Pradziejowy, czyli te wybudowane w neolicie, epoce brązu i wczesnym średniowieczu. Wtedy powstawały kurhany i konstrukcje ziemno-drewniane - mówi Marcin Sokołowski z Koła Metod Interdyscyplinarnych Archeologii UW. - Drugi okres to wiek XIX, kiedy to po nieudanej wyprawie Napoleona do Egiptu elity finansowe Europy ogarnęła egiptomania i wzrosło zainteresowanie krajem faraonów.

Wtedy też nastała moda na egipskość. Obok mebli i biżuterii pomieszczenia dekorowano na styl egipski. Elity także chciały, żeby ich pochówki nawiązywały do starożytności. Pojawiły się więc w tamtym okresie grobowce w kształcie piramid.


Kujawy i kurhany

Najstarsze z polskich piramid znajdują się na Kujawach. Choć wyglądają inaczej niż piramidy egipskie, spełniają tę samą funkcję - zapewnienie zmarłym miejsca spoczynku. Datuje się, że mają ok. 5,5 tysiąca lat, czyli o tysiąc więcej od egipskich budowli. Są oczywiście niższe, bo mają maksymalnie 5 metrów wysokości.

- Największa struktura ma formę wydłużonego trójkąta, który zwęża się ku zachodowi. Ma 115 metrów długości i jest szeroka na około 10 metrów - opowiada specjalista. - Ciekawe, że jej twórcy mieli podstawową wiedzę astronomiczną i potrafili je sytuować względem stron świata.

Źr. YouTube/PIRAMIDA W RAPIE - Historia i ciekawostki w pigułce

Mazurska piramida 

Piramidy są rozsiane po całej Polsce. Na południu, w Międzybrodziu znajduje się piramida Cheopsa w skali 1:50. Natomiast obiekt o kształcie ostrosłupa w Rapie na Mazurach kryje wiele tajemnic. - Podobno zaprojektował go duński rzeźbiarz Bertel Thorwaldsen, autor najsłynniejszych warszawskich pomników, m.in. pomnika Kopernika w Warszawie i księcia Józefa Poniatowskiego stojącego przed Pałacem Prezydenckim - mówi Wiktoria Głodowska, autorka bloga podróżniczego. - Piramida w Rapie została zbudowana na początku XIX wieku dla barona von Fahrenheita, który postanowił tam pochować swoją przedwcześnie zmarłą córeczkę.

Zgodnie z legendą po wielu latach odkryto, że szczątki dziecka uległy mumifikacji. Budowli przypisuje się ponadto nadnaturalne właściwości. Podobno zachodzą tam duże zakłócenia pola magnetycznego, inną zagadkową kwestią jest to, że mimo okalającego piramidę gęstego lasu nie ma tam insektów.


Posłuchaj
04:27 Czwórka/Czat Czwórki - polskie piramidy 16.11.2022.mp3 W audycji mówimy o piramidach w Polsce (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 15.43

aw/kor

Czytaj także

Błękitny Wieżowiec - historia "klątwy rabinów"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 18:20
Na placu Bankowym w Warszawie stoi Błękitny Wieżowiec. Pierwsze projekty tego budynku sięgają lat 50. ubiegłego wieku, a jego budowa trwała aż 23 lata. "To wszystko przez klątwę rabinów" - mówili warszawiacy. Czy mieli rację? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulica Piotrkowska w Łodzi. Jaka jest jej historia?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 20:50
Ulica Piotrkowska co roku przyciąga turystów uroczymi secesyjnymi kamieniczkami, setkami knajpek i niezwykłą atmosferą. Sprawdzamy, jaka jest historia powstania jednej z głównych ulic Łodzi.
rozwiń zwiń