Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:00
Ulicę Piotrkowską w Łodzi zna każdy, nawet ten, kto tam nie mieszka. A gdzie jest Park Śledzia? Skąd nazwa ulicy Podrzecznej?
Ulica Piotrkowska w Łodzi
Ulica Piotrkowska w ŁodziFoto: shutterstock.com/Mariola Anna S

 

Poznań_shutter_1200.jpg
Radiowy "wielki rozweselacz Wielkopolski" mieszkał przy Lodowej

- Park Śledzia to jest nazwa potoczna Parku Staromiejskiego. Nazwa wiąże się z tym, co się w tym parku znajdowało jeszcze przed II wojną światową - mówi dr Bruno Kamiński z Działu Historycznego Muzeum Miasta Łodzi. - Cały park to miejsce o ciekawej historii, które wygląda zupełnie inaczej niż 80 lat temu - dodaje. 


Posłuchaj
04:00 czwórka stacja nauka 16.04.2021.mp3 Gdzie jest Park Śledzia i do czego nawiązuje nazwa ulicy Podrzecznej? (Stacja Nauka/Czwórka)

Motywy wodne w nazwach miejskich możemy się znaleźć w nazwach ulic Łodzi. Jedna z nich to Podrzeczna, tuż obok Parku Staromiejskiego. - Nazwy te wiążą się z całym systemem małych rzeczek, które płyną w Łodzi, choć tych rzek nie widać - mówi historyk miasta. - Te rzeczki w większości przypadków to małe cieki wodne. Zostały już dawno temu skanalizowane, zasłonięte. Z jednej strony zrobiono to dlatego, że utrudniały zabudowanie terenu, przez który płynęły, a z drugiej: zasób wody, które te rzeki niosły został w dużej mierze wykorzystany przez przemysł włókienniczy - dodaje. 

Jak zauważa rozmówca Czwórkowej reporterki przemysł włókienniczy w Łodzi zaczął zamierać pod koniec lat 90. XX wieku. Dziś niemal nie istnieje, więc i nie potrzebuje zasobów wodnych.  - Kiedyś przemysł włókienniczy został sprowadzony do Łodzi głównie ze względu na zasoby wody. Pamiątkami po tych czasach są właśnie nazwy ulic. Podrzeczna nawiązuje do rzeki Łódki, która płynie pod Parkiem Śledzia - zdradza dr Bruno Kamiński. 


Gdańsk panorama zima noc shutte 1200  Patryk Kosmider.jpg
Żabi Kruk - jest taka ulica w Gdańsku....

Nazwa Park Śledzia to nawiązanie do dawnego targu rybnego, który mieścił się na tym terenie jeszcze przed II wojną światową. - Targ słynął z tego, że sprzedawano tam surowe śledzie z otwartych kadzi - wyjaśnia historyk. - Ten asortyment był na tyle popularny, że przetrwał w postaci nazwy. Park Staromiejski powstał na początku lat 50. XX wieku, choć wcześniej nikt nie planował tam terenów zielonych. Ten kwartał przed wojną był gęsto zabudowany kamienicami, halami targowymi. Zostały one wyburzone na pas ochrony pożarowej. Miał on oddzielać okupowana przez nazistów Łódź od getta żydowskiego. Żeby lepiej poznać to zagadnienie warto wybrać się do Muzeum Miasta Łodzi i obejrzeć makietę "zagubionego kwartału" - zaprasza. 

Czytaj także:

Dziś Park Śledzia jest przepięknym zielonym terenem, stanowi niesamowite sąsiedztwo dla monumentalnego pałacu Izraela Poznańskiego, który zwany jest łódzkim "Luwrem".

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicy z 4 kontynentów połączyli siły. Dzielą się pasją i przepisami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
- "Przewodnicy bez granic" to inicjatywa, której geneza sięga marca 2020 roku, początków pandemii - opowiada Agata Sosnowska jej pomysłodawczyni. - Jednym z sektorów, który najmocniej ucierpiał jest turystyka. W ramach inicjatywy dajemy sobie wsparcie, ale i alternatywę dla tych, których pasją jest podróżowanie - dodaje. 
rozwiń zwiń