Efekt CSI - jak serial rozmija się z rzeczywistością?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 20:10
Efektem CSI określa się potencjalny wpływ seriali i filmów kryminalnych na społeczne postrzeganie ogólnie pojętego wymiaru sprawiedliwości. Sprawdzamy, jak serialowe wizje mają się do rzeczywistości.
Kadr z serialu CSI, na zdjęciu Eva La Rue
Kadr z serialu CSI, na zdjęciu Eva La RueFoto: mat. pras/cbs

Serialowe wyobrażenia

Wszystko zaczęło się od popularnej serii kryminalnej CSI "Crime Scene Investigation". Na podstawie tego, co przedstawiono w serialu telewizyjnym, widzowie zbudowali swoje wyobrażenie o pracy wymiaru sprawiedliwości. - To ma wiele wymiarów. Pierwsze oznaki tego efektu zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych i były związane z ławą przysięgłych - opowiada Marta Zinkiewicz, reporterka Czwórki. - Te osoby decydują o winie bądź niewinności osób oskarżonych. Często przysięgli oczekiwali dowodów naukowych.

Balansujące na granicy science fiction seriale utrwalają w umysłach odbiorców fikcyjny obraz pracy policji. Tam wszystko dzieje się bardzo szybko. Niestety, w rzeczywistości jest inaczej.  Mimo to widzowie oczekują od policji i wymiaru sprawiedliwości bardzo szybkiego badania przestępstwa i wskazania sprawcy.


Fikcja vs. rzeczywistość

W realnym życiu nie wszystko przebiega łatwo, a czasami prowadzący śledztwo mają do dyspozycji tylko tropy. - Największym problemem może być kwestia postrzegania pewnych rzeczy przez osoby pokrzywdzone. Mając przed oczami obraz wykreowany przez seriale, wywierają czasami presję i oczekują rzeczy niemożliwych od funkcjonariuszy policji bądź prokuratorów i biegłych - opowiada Damian Drabik, kryminolog. - To zrozumiałe, że taka osoba oczekuje na jak najszybsze rozwiązanie sprawy, jednak rzeczywistość wygląda inaczej niż w serialach.

W realnym życiu czasami postępowania ciągną się latami. Dowody wcale nie są jednoznaczne, a osoby pracujące przy sprawie nie zawsze mają dostęp do wszystkich naukowych sprzętów, badań i urządzeń, które mogą pomóc wykryć sprawcę.


Źr. Youtube/CSI: Vegas Season 1 Trailer | Rotten Tomatoes TV


Temat jest szerszy i nie dotyczy tylko wymiaru sprawiedliwości, ale również innych aspektów życia. Warto więc zweryfikować swoje oczekiwania i sprawdzić jak rzeczywistość wygląda "od zaplecza" i jak bardzo rozmija się z ekranową fantazją.


Posłuchaj
04:31 Czwórka/Czat Czwórki - efekt CSI 23.11. 2022.mp3 W audycji opowiadamy o efekcie CSI (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 15.40

aw/kor

Czytaj także

Jak działają międzynarodowe organy sądownicze?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:50
Oba mają siedzibę w tym samym holenderskim mieście - w Hadze - jednak zakres ich jurysdykcji jest różny. Jakie funkcje pełnią: Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stranger Things". Czekamy na czwarty sezon?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:38
Premierę czwartego sezonu serialowego hitu "Stranger Things" zaplanowano na 27 maja. - Jego fenomen wynika z doskonałego połączenia "dorosłej" nostalgii za latami 80. i nastoletnich emocji - podkreślał bloger Michał Przepiórka.
rozwiń zwiń