Redakcja Polska

Trybunał w Hadze uznał rosyjską inwazję na Ukrainę za nielegalną i nakazał jej przerwanie

16.03.2022 20:00
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze poinformował w środę, iż atak Rosji na Ukrainę był nielegalny i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej.
Decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości to skutek złożonego przez Ukrainę 26 lutego powództwa przeciwko Rosji.
Decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości to skutek złożonego przez Ukrainę 26 lutego powództwa przeciwko Rosji.Shutterstock/STRINGER Image

Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina dwa dni po rozpoczęciu inwazji na swój kraj. Kijów domagał się jej wstrzymania. Dokument w tej sprawie został złożony na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

Z wniosku wynika, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się „pilnego” nakazania Rosji wstrzymania inwazji.

Przewodnicząca MTS sędzia Joan E. Donoghue poinformowała, że 7 marca Rosja przesłała pismo, w którym informuje, że Trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą. Sędzia wyraziła ubolewanie z decyzji Moskwy, ale zaznaczyła jednocześnie, że MTS będzie kontynuować rozpatrywanie wniosku Ukrainy.

Ostatecznie MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest ono wiążące.

„Sąd uznał, iż nie ma wystarczających dowodów na ludobójstwo i jednocześnie Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy” – odczytywała decyzję MTS przewodnicząca Donoghue.

Decyzja zapadła większością 13 głosów za przy dwóch przeciwnych - Rosjanina i Chińczyka.

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Trybunał nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia Rosji do wykonania jego decyzji. Sankcje może nakładać jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ, której Moskwa jest stałym członkiem z prawem weta.

PAP/ho

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą"

16.03.2022 12:16
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą". Skierowana jest on do instytucji gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców – studentów i doktorantów, którzy zdecydują się kontynuować kształcenie w Polsce.

CNN: kraje NATO wysłały na Ukrainę systemy przeciwlotnicze, w tym S-300

16.03.2022 15:27
Państwa NATO wysłały systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300 o które wnioskowała Ukraina - podała w środę telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Zełenski w Kongresie: jeśli prośba o "zamknięcie nieba" to zbyt wiele, to istnieje alternatywa

16.03.2022 16:38
Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor i Nowy Jork w 2001 r.

Irlandia: rząd uruchomił portal dla osób chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy

16.03.2022 22:35
Irlandzki rząd we współpracy z Czerwonym Krzyżem uruchomił serwis internetowy przeznaczony dla osób, które chciałyby udzieli gościny uchodźcom z Ukrainy.