Matura 2020. Najważniejsze gatunki malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:40
Umiejętność rozpoznawania rodzajów i gatunków w malarstwie jest bardzo przydatna w trakcie matury z historii sztuki, bo gwarantuje dużą liczbę punktów. 
Audio
  • Matura 2020 - powtórka z historii sztuki (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mynameislisenok

W historii sztuki określenia "rodzaj" i "gatunek" w powszechnym rozumieniu odnoszą się do klasyfikacji według tematu podejmowanego przez twórcę w dziele. - Rzeczywiście jest tu pewna niejasność i czasami sami historycy stosują te terminy wymiennie - wyjaśnia Ewelina Chwiejda. - Radziłabym jednak słowa "rodzaj" używać, kiedy mówimy o technikach malarskich. W pozostałych przypadkach posługujmy się "gatunkiem" - dodaje. 

Czytaj także
sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Śpiąca Wenus

Jeden z bardziej popularnych tematów malarskich jest akt. - Wystarczy zobaczyć, że jest tam nagie ciało ludzkie, które może występować samodzielnie albo być częścią większej kompozycji zaliczanej do innego gatunku malarskiego - na  przykład malarstwa mitologicznego - tłumaczy rozmówczyni Ady Janiszewskiej. 

Malarstwo mitologiczne to przedstawienie czerpiące z mitologii, najczęściej greckiej lub rzymskiej. Ten rodzaj malarstwa popularny jest od czasów antycznych i wielokrotnie podejmowany jest przez artystów nowożytnych oraz nowoczesnych.

Zobacz
zupa warhol 1200.jpg
Pomidorowa jako dzieło sztuki. Przypadek Andy'ego Warhola

Imrowizacje Kandinsky'ego

- Abstrakcja to wszystko to, co jest bezprzedmiotowe - mówi historyk sztuki. - To malarstwo, w którym nie występują figury ani przedmioty znane ze świata rzeczywistego a jedynie kształty abstrakcyjne . Takie dzieło jest budowane za pomocą formy i plamy barwnej i nie odnosi się do rzeczywistości w sposób bezpośredni. Prekursorem abstrakcji w malarstwie jest Wassily Kandinsky - dodaje. 

Malarstwo alegoryczne to grupa dzieł, które przedstawiają wszelkiego rodzaju idee i pojęcia pod postacią jakiejś konkretnej osoby. W tej grupie są m.in. "Miłość ziemska i niebiańska" Tycjana, "Zwycięstwo czasu nad miłością" Agnolo Bronziniego i "Alegoria malarstwa" Jana Vermeera van Delfta. - Ten gatunek trudno rozpoznać, dlatego warto szczególną uwagę zwracać na atrybuty i detale, które otaczają postaci - radzi autorka bloga Matura z historii sztuki.pl.

Znajomość atrybutów charakterystycznych dla danej postaci ważna jest także w malarstwie religijnym. - Chodzi oczywiście o wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa oraz świętych - mówi ekspert. 

Czytaj także
frida kahlo 1200.jpg
Nienasycone. Frida Kahlo i inne artystki od kuchni

Portret panny Rivière

Artystyczne przedstawienie konkretnej osoby bądź  grupy osób mające na celu utrwalenie wizerunku to portret. - Jest wiele odmian tego gatunku w zależności od tego, w jakim ujęciu jest postać oraz jaka jest funkcja danego portretu - mówi Ewelina Chwiejda. 

Różne odmiany ma także pejzaż. W zależności od tego, co przedstawia, wyróżnia się następujące podgatunki: wedutę (pejzaż miejski), marinę (pejzaż morski) i nokturn - pejzaż nocny utrzymany w ciemnych odcieniach, natura lub budowle są ukazane w półmroku,

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 09.04.2020

Godzina emisji: 11.30

kul/ac

Czytaj także

Melissa McCracken - maluje piosenki Lennona

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 15:01
Do 15. roku życia myślała, że wszyscy ludzie widzą muzykę w kolorach. Potem odkryła, że jej zdolności są wyjątkowe i zaczęła przelewać swoje wyobrażenia na płótno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w radiu i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:40
Do egzaminu maturalnego z języka polskiego należy przypomnieć sobie kilkadziesiąt lektur. Na szczęście niektóre z nich zostały zaadaptowane przez artystów na potrzeby teatru albo radia. Przeglądając darmowe archiwa w sieci Dominika Klimek trafiła na kilka interesujących tytułów.
rozwiń zwiń