Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 15:54
Tym razem gościem audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" jest Michał Baranowski z Warsztatu Dobrych Kierowców, który uczy gospodarza programu Kubę Marcinowicza, co robić, by jeździć oszczędniej i bardziej ekologicznie.
Audio
  • Czy faktycznie samochody nas trują? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
  • Jak przerzucić się na ekologiczny styl jazdy? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

- Ekonomiczna jazda jest jednocześnie ekologiczna - przekonuje w Czwórce Michał Baranowski. A czym charakteryzuje się tak zwany "ecodriving"? - To kierowanie w stylu jazdy defensywnej. Dopasowujemy się do tego, co się dzieje na drodze. Nie należy gwałtownie hamować, ale redukować prędkość. W ten sposób spalanie paliwa spadnie nawet o kilkadziesiąt procent - tłumaczy.

Polskich kierowców szczególnie trudno przekonać do tego typu prowadzenia samochodu, kojarzonego raczej z tak zwanymi "niedzielnymi kierowcami". Są to jednak tylko stereotypy, gdyż, jak wyjaśnia Michał Baranowski - samochód trzeba zacząć traktować po prostu, jak środek do przedostania się z punktu A do punktu B.

Jak zatem jeżdżenie ekologiczne wygląda w praktyce - tego dowiecie się z nagrania rozmowy oraz z filmuów wideo, w których specjalnie dla Was testujemy też samochody hybrydowe.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Goście: Michał Baranowski (ekspert z eco-driving.info)

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 18.05

jsz/gs

Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń