"Kierunki rozwoju nowych technologii". Steve Woźniak w rozmowie z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:10
Steve Wozniak to współtwórca pierwszego osobistego komputera na świecie, ale także współzałożyciel firmy Apple. W rozmowie z Czwórką mówił m.in. o kierunku rozwoju nowych technologii.
Audio
  • Jaki kierunek studiów wybrać, by mieć po nim dobrą pracę? Rozmowa ze Stevem Wozniakiem (TOP/Czwórka)
  • Dlaczego Steve Wozniak zamknął swoje konta w mediach społecznościowych? (TOP/Czwórka)
  • Steve Wozniak o pierwszym osobistym komputerze, który stworzył (TOP/Czwórka)
  • Steve Wozniak o przyszłości nowych technologii. Co nas czeka i dlaczego tak trudno to przewidzieć? (TOP/Czwórka)
Steve Wozniak
Steve WozniakFoto: Viappy/Shutterstock.com

Ciekawym polem rozwoju technologii jest sztuczna inteligencja. Czym ona jest? To po prostu wrzucenie w komputer odpowiedniej ilości mocy obliczeniowej, by był w stanie pomóc nam w każdej chwili. Sztuczna inteligencja niebawem będzie miała w pływ na każdy aspekt naszego życia Steve Wozniak 

Steve Wozniak urodził się w 1950 roku i, jak się okazuje, miał polskie korzenie. Jego pradziadek urodził się w XIX wieku w naszym kraju. Genialny konstruktor komputerowy odwiedził właśnie Polskę, a podczas swojej wizyty podzielił się z Czwórką swoimi spostrzeżeniami na temat tego, w jakim kierunku będzie rozwijała się dzisiejsza technologia. Reporter Czwórki Mateusz Gołębiewski porozmawiał z nim m.in. o tym, jaki kierunek studiów technicznych wybrać, by ją dogonić, ale także z jakich mediów społecznościowych korzysta genialny komputerowiec. - Ludzie idą dziś w kierunku programowania. Z drugiej strony mamy też robotykę. Nadal musimy wykonywać okropne codzienne czynności, które - mam nadzieję - oddamy niebawem w ręce robotów - prognozował Wozniak. - Wyobraźmy sobie inteligentne mycie naczyń, bądź samochodów - to rzeczy, które można robić bez ruszania się z miejsca. Jeśli więc młody człowiek chce iść na studia, mówię mu "idź na robotykę", opanuj elektronikę dla samochodów autonomicznych, zdalne sterowanie pojazdami, mikroprocesory i oprogramowanie do ich konstrukcji, ale także mechanikę. To gwarantuje dobrą pracę.

debata 120.jpg
Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce >>>

W każdej odsłonie audycji "TOP - trochę Optymizmu Popołudniem" w dn. 3.12-7.12.2018 wyemitujemy fragment wywiadu ze Stevem Wozniakiem, który opowie także m.in. o tym, jak doszło do skonstruowania pierwszego komputera osobistego na świecie i zdradzi, czy przedstawiciele sztucznej inteligencji będą mogli stać się w przyszłości naszymi przyjaciółmi. A dlaczego Steve Wozniak zakmknął swoje konta w serwisach społecznościowych? O tym także w nagraniach wywiadu.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 3.12.-7.12.2018

Godzina emisji: 18.07

kd/ac

Czytaj także

Technologia 360. Przyszłość wideo nie tylko w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 17:16
Technologia 360 staje się coraz bardziej popularna. Nazywana "filmem sferycznym" polega na tym, że sceną zdjęcia staje się nie tylko to, co przed obiektywem, ale także… wokół niego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baterie w smartfonach - jak przedłużyć ich żywotność?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 15:52
Korzystanie z oryginalnych ładowarek, utrzymywanie wysokiego poziomu naładowania - o czym jeszcze warto pamiętać, by baterie w naszych smartfonach przetrwały jak najdłużej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Deląg: technologie powinny ułatwiać nam życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 18:31
Paweł Deląg nie jest technologicznym gadżeciarzem, przyznaje jednak, że ma słabość do nowoczesnych samochodów. A czego bałby się, mieszkając w inteligentnym domu?
rozwiń zwiń