WOPR i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:43
- Nie wyobrażamy sobie pracy w pojedynkę, pracujemy w zespołach i używamy sprzętu asekuracyjnego, żebyśmy my się zabezpieczyli - mówi Roman Modrzejewski, ratownik WOPR z Mielna. 
Audio
  • Jakie nowe technologie używane są przez ratowników WOPR (Czwórka/TOP)
Ratownik
RatownikFoto: Czwórka/Maciej Wójcik

- Nie idziemy do wody nigdy bez sprzętu - podkreśla przedstawiciel ratowników i ratowniczek. - Jeśli jest silna fala używamy zasobników linowych, to lina o długości 120 metrów ze specjalnymi szelkami. Ratownik płynie do osoby poszkodowanej. Podejmuje ją w wodzie i koledzy z brzegu holują za pomocą liny ratownika do brzegu - dodaje. 

Przy spokojnym morzu ratownicy korzystają z tzw. bojek SP, zwanych "pamelkami" lub pasów asekuracyjnych. Ratownicy zawsze na plaży chodzą ubrani, by odróżnić się od tłumu plażowiczów. Ich kolorami są żółty i czerwony. 

Dbający o nasze bezpieczeństwo na nadmorskich plażach nie stronią od nowych technologii, pogodę sprawdzają w aplikacjach, używają nowoczesnych gwizdków, których dźwięk słuchać nawet przy dużym wietrze, skuterów pływających czy platform ratowniczych. Na niektórych plażach testowane są też drony, mające wspierać ratowników. 

Jak duży obszar patrolują ratownicy i ratowniczki? Jak się komunikują? Jaki sprzęt zapewnia im łączność? 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 18.10

pj/kul

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownicy WOPR: musimy być czujni przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:46
Ratownicy wodni kojarzą się zazwyczaj z łodziami, patrolowaniem plaż i kąpielisk. Ich kompetencje są jednak bardzo szerokie, a obowiązki nie kończą się razem z latem.
rozwiń zwiń