Ratownicy WOPR: musimy być czujni przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:46
Ratownicy wodni kojarzą się zazwyczaj z łodziami, patrolowaniem plaż i kąpielisk. Ich kompetencje są jednak bardzo szerokie, a obowiązki nie kończą się razem z latem.
Audio
  • Czym ratownicy WOPR zajmują się zimą? (Stacja nauka/Czwórka)
Czym zajmują się ratownicy wodni zimą?
Czym zajmują się ratownicy wodni zimą? Foto: shutterstock/ Wojciech Wrzesien

- Pracujemy przez cały rok, 24 godziny na dobę. Nasze zadania są różnie. Nie zawsze związane bezpośrednio z wodą. Często akcje ratunkowe prowadzone są na lodzie, a nawet z lądu - mówił Maciej Sterliński, lekarz, ratownik legionowskiego oddziału WOPR.

- Dla nas sezon nie kończy się razem z latem. Wbrew pozorom w sezonie zimowym, który nazywamy lodowym, pracy ratownikom wcale nie ubywa. Odwiedzających tereny wodne w słoneczne dni jest niemal tak dużo, jak latem - opowiadał w rozmowie z Kają Zemłą.

Do czego ratunkowe służby wodne wykorzystują samochody terenowe? Co stanowi największe zagrożenie poza sezonem letnim i w jaki sposób ratownicy WOPR pomagają dzikim zwierzętom? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: w nagraniu rozmowy z Kają Zemłą - Maciej Sterliński, lekarz, ratownik legionowskiego oddziału WOPR

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 12.35

ac/kd

Czytaj także

Bezpiecznie kajakiem po Wiśle. Trzeba czytać wodę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:28
- "Czytać wodę" to znaczy zwracać uwagę na widoczne na jej powierzchni pofałdowania i wiry - tłumaczył w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Piotr Gajgier, nauczyciel historii z Otwocka, który z okazji Roku Rzeki Wisły samotnie pokonuje kajakiem wodny szlak Królowej Polskich Rzek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Czwórką po Wierchomli, czyli jak szusować z głową?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 14:25
W przedostatni weekend stycznia radiowa Czwórka pojawiła się w Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla. Było biało, szybko i bez kraks!
rozwiń zwiń