Usuń komary ze swojej szyby i rejestracji - unikniesz mandatu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
Podczas wakacyjnych podróży autem insekty bardzo często rozbijają się na szybie, masce, reflektorach czy rejestracji naszego auta. Zadbanie o czystość może nas uchronić od mandatu. 
Shutterstockgoodmoments
Shutterstock/goodmomentsFoto: Shuterstock/goodmoments

mechanik1200.jpg
Przegląd techniczny samochodu - jak to się robi w Polsce?

- Podczas jazdy, zwłaszcza w sezonie letnim, owady rozbijają się na całym przednim pasie naszego samochodu - mówi Mateusz Żuchowski z Autokult.pl. Każdy z tych elementów, jak szyba, maska, zderzak, rejestracja, reflektory wykonany jest z innych materiałów, dlatego dobranie odpowiedniego środka czyszczącego wcale nie jest łatwe. 

Posłuchaj
07:28 czwórka top 6.08.2020 owady auto.mp3 Jak wyczyścić auto z rozbitych na nim insektów - podpowiada Mateusz Żuchowski z Autokult.pl (TOP/Czwórka)

 

Ekspert zauważa, że czystość przedniego pasa auta ma znaczenie. Przy dużym zagęszczeniu owadów, rozbite insekty bardzo szpecą nas samochód, wpływają na lakier, ale mogą też uszczuplić nasz portfel. - Nieczytelna, przez rozbite insekty, tablica rejestracyjna może skłonić patrol policji do wystawienia mandatu - mówi ekspert. Nie warto więc jeździć zanieczyszczonym autem zbyt długo, ale też nie czyścić go zaraz po przebytej trasie. - Owady rozbite na masce nie pozostają bez wpływu na lakier, ale natychmiastowe mycie tez nie jest dla niego dobre - rozgrzany lakier samochodu w zetknięci z zimną wodą też może różnie reagować - dodaje. 

Czym czyścić

- W naszej redakcji wykonaliśmy taki test: do usunięcia owadów wykorzystaliśmy roztwór wody, płynu do mycia naczyń i octu. Okazało się, że jest to środek skuteczny i pozwala usunąć zanieczyszczenie w stopniu nie gorszym niż profesjonalne środki czystości, ściereczki - zdradza ekspert. - Użyliśmy następujących proporcji: 3 cześć wody, 1 część octu, 1 część płynu do mycia naczyń - dodaje. 

Mateusz Żuchowski zaznacza jednak, że na takie mieszanki trzeba uważać, gdy decydujemy się na ich stosowanie przez dłuższy czas. - Ocet może różnie wpłynąć na części naszego auta - np. przyczynić się do powstania ognisk korozji na metalowych elementach - wyjaśnia. - Jednak należy pamiętać, że większość elementów, na których pojawiają się insekty jest wykonana z tworzyw sztucznych - dodaje i zaznacza, że producenci nie dają gwarancji na odporność lakieru przy stosowaniu środków domowych. 

 

Czytaj także: 

Z drugiej strony zaś sklepy zasypują nas detergentami do czyszczenia aut. Oferują środki płynne, w aerozolu, spreju czy nawilżane chusteczki. - Większość płynnych środków wymaga od nas spłukania ich wodą, co często wiąże się z wizytą na myjni. Z tego powodu dużo osób wybiera chusteczki, które jednak są mniej skuteczne - zdradza ekspert. 

Podstawowym zaleceniem przy stosowaniu wszelkich sklepowych detergentów jest: czytanie ich instrukcji stosowania.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 06.08.2020

Godzina emisji: 18.14

pj

Czytaj także

DIY. Jak zrobić domek dla owadów?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 15:36
- To niewielki hotelik, w którym owady mogą znaleźć schronienie: zamieszkać, albo przezimować. Takie domki możemy postawić zarówno w ogrodzie, jak i na parapecie mieszkania w bloku - mówiła twórczyni domków dla owadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:16
Wakacje to czas rozprężenia, podczas którego nie zawsze pamiętamy, by właściwie chronić nasze dane. To wykorzystują przestępcy.
rozwiń zwiń