Cyfrowa ekologia. "Gdy lajkujesz zdjęcia zanieczyszczasz planetę"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:00
Czym jest i na czym polega ślad węglowy, który każdy z nas zostawia przez korzystanie z internetu? - Według niektórych danych jedno obejrzenie serialu w sieci generuje takie same zanieczyszczenia, jak ugotowanie wody na herbatę - wylicza Krzysztof Rojek z Antyweb.pl.

dziewczyna dziecko nastolatka nauka komputer 1200.jpg
Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy

Wszystkie działania, które wykonujemy w sieci, pozostawiają tam ślad węglowy. Jeśli więc klikamy "Lubię to!" na Facebooku, przeglądamy zdjęcia naszych znajomych na Instagramie, odpowiadamy na maile czy ściągamy pliki, pośrednio szkodzimy środowisku.

Posłuchaj
04:18 2020_09_02-17-16-17_CZWÓRKA_TOP.mp3 Jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla podczas korzystania z sieci? (TOP/Czwórka) 

- Po drugiej stronie przeglądarki, aplikacji jest komputer, który zużywa prąd, energię, bo wymaga zasilania. Czyli generuje zanieczyszczenia - mówi Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - Zwłaszcza dotyczy to krajów, w których większość energii pochodzi z paliw kopalnych, jak ma to miejsce na przykład w Polsce. W skali pojedynczych użytkowników to niewielkie zanieczyszczenia, ale jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat, to ta skala jest ogromna.

Posłuchaj także:

I jak wyliczał - tylko użytkownicy internetu korzystając z niego generują takie zapotrzebowanie na energię, co jeden duży kraj. Z danych Greenpeace wynika, że gdy wyszukujemy jedno hasło w w Google tworzymy około 7 g dwutlenku węgla. Wysłany mail bez załącznika to 4 g dwutlenku węgla, z załącznikiem - ponad 10 razy więcej. - Powstały wyliczenia, że gdy ludzie zostali zamknięci w domu na początku pandemii ten ślad węglowy dramatycznie się zwiększył. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich krajów - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 02.09.2020

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:05
W Ameryce powstał start-up, który pozwoli monitorować kondycję tamtejszych pszczelich rodzin. W naszym kraju także tworzą się inicjatywy, które mają na celu pomoc tym owadom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Hot16Challenge. Muzycy łączą siły w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 21:29
Coraz więcej muzyków, ale także polityków, aktorów, celebrytów, czy zwykłych internautów nagrywa 16-wersowe zwrotki w ramach #Hot16Challenge i wpłaca pieniądze na rzecz lekarzy i szpitali. - To akcja, na której wszyscy wygrywają - mówią eksperci Czwórki. 
rozwiń zwiń