Młodzi w kryzysie. Co czeka ich po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 09:58
Choć statystycznie są mniej narażeni na koronawirusa, mają większe szanse, żeby odczuć skutki popandemicznego kryzysu. Może to się za nimi ciągnąć nawet 8 lat. 
Audio
  • Tomasz Rawski opowiada o konsekwencjach kryzysu po pandemii dla młodych ludzi (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

izolacja1200.jpg
Coviwertyzm - nowy styl życia

Badania o skutkach kryzysu związanego z koronawirusem przeprowadziła Resolution Fundation. Pokazują one, że problem na rynku pracy mogą mieć przede wszystkim ci, którzy teraz, po ukończeniu studiów, wejdą na rynek pracy, albo już teraz dorabiali sobie w branżach, które najbardziej dotknęła pandemia. Wśród tych branż wymienia się: hotelarstwo, gastronomię, drobne usługi, branżę odzieżową. Tomasz Rawski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego dodaje do tego również sektor ratownictwa medycznego. 

- To branże, w których zatrudnienie jest bardzo niestabilne, ponieważ ludzie pracują tam na umowach cywilno-prawnych, na umowach o pracę na czas określony, często na "śmieciówkach" - wyjaśnia ekspert.  - To widać gołym okiem np. w centrach handlowych. Nie ma w sklepach odzieżowych osób po 40 roku życia - dodaje. 

Walka o wynagrodzenie

Osoby, które zaczynają swoją zawodową drogę często mają mniejsze szanse żeby utrzymać swoją posadę, albo godzą się na liczne ustępstwa np. obcięcie wynagrodzenia.

Starszy pracownik wie jak skutecznie "walczyć o swoje", młodszy ma mniej tego doświadczenia w skutecznym dochodzeniu swoich interesów Tomasz Rawski 

Specjalista zauważa, że młodzi ludzie są często obciążeni zobowiązaniami finansowymi, z których nie mogą łatwo zrezygnować - kredyty na mieszkania, rodziny, w których jest małe dziecko. - Oni boją się walczyć, utracić pracę - zwraca uwagę. 

Co z mieszkaniem?

Możemy się też spodziewać, że w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię wzrośnie liczba osób mieszkających z rodzicami. - Ludzie funkcjonują na rynku wynajmu mieszkań, który w Polsce jest rynkiem drogim, szczególnie w dużym mieście - podkreśla Tomasz Rawski. - Taki wynajem pochłania lwią część wynagrodzenia młodego pracownika. Wynajem opłaca się właścicielowi, a nie opłaca klientowi. Oczywistą konsekwencją niemożności zapłacenia wysokiego czynszu, może być to, że wielu młodych ludzi wróci do mieszkań swoich rodziców - dodaje. 


rejs podroż statek wakacje 1200.jpg
Wyjazdy na wakacje 2020. Polecimy do Hiszpanii?

Poprzednie kryzysy

Autorzy badania przyjrzeli się też poprzednim kryzysom z ostatnich lat. Okazało się, że osoby zaczynające karierę zawodową z w dobie kryzysu odczuwają jego skutki przez następnych 8 lat. - To odbija się na ich relacjach społecznych, aktywności obywatelskiej, stanie psychicznym - wymienia rozmówca Weronik Puszkar.  - To pełen całościowy negatywny wpływ,  na zdrowie, skłonności do używek, brak bezpieczeństwa ekonomicznego - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 7:16

pj/kul

Czytaj także

Misja w dobie pandemii - pracownicy socjalni dzwonią z pomocą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:35
Pracownicy pomocy społecznej codziennie narażają swoje zdrowie, żeby pomagać funkcjonować swoim podopiecznym. Dziś jest ich mniej, ale nie zwalniają tempa pomocy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dystans na europejskiej plaży. Smutne obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:21
Gry zespołowe odpadają, plażowanie w grupie - tak, ale maksymalnie 15 osób, plastikowe konstrukcje wyznaczające "twój" kawałek plaży - to tylko z część obostrzeń, które wprowadzane są na europejskich plażach. 
rozwiń zwiń