"Głos ma duszę, automat nie". Kulisy pracy lektora

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:00
Minął rok od kiedy Google na prośbę użytkowników przywrócił do swoich map głos Jarosława Juszkiewicza. Taki protest miał miejsce tylko w naszym kraju i pokazał, że wolimy, żeby do celu prowadził nas człowiek, a nie automat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Mam świadomość, że wielu kierowców w trasie rzuca pod moim adresem przeróżne inwektywy. Znajomi mówili mi to wprost: ej, jechałem z tobą i źle mnie poprowadziłeś Jarosław Juszkiewicz

Niewidzialny pasażer

- Od znajomej dowiedziałem się, że w nawigacji już nie słychać mnie, tylko głos robota. Pomyślałem, że pewna epoka w moim życiu się skończyła. Nagrałem filmik pożegnalny, a następnego dnia rano zobaczyłem, że obejrzało go 1,5 miliona internautów. Wtedy dotarło do mnie, że to nie koniec, tylko zupełnie nowy początek historii - wspomina dziennikarz Jarosław Juszkiewicz. - Zrozumiałem, że ludzie traktują mnie jako "niewidzialnego pasażera" i że chcą mieć mnie na pokładzie. 

Posłuchaj
10:33 CZWÓRKA TOP - lektor 31.05.2021.mp3 Na czym polega wyższość lektora nad automatycznym centrum obsługi klienta? (TOP/Czwórka)

Mózg lubi niedoskonałość lektorów

Sprawdź
shutterstock chainarong06 facebook konto telefon 1200.jpg
Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Google to niejedyna firma, która wspiera się nowymi technologiami, wykorzystuje modulatory głosów i jako lektorów zatrudnia roboty. - Nigdy nie mów nigdy, ale wydaje mi się, że jeszcze długa droga do tego, by ludzi zastąpiły tutaj automaty - mówi gość Czwórki. - Po pierwsze, ludzki mózg nie jest głupi i intuicyjne rozpoznaje, czy coś jest naturalne, czy nie. Co więcej, ten mózg lubi niedoskonałości, które występują u lektorów: różne frazowanie, kadencje, intonacje. Poza tym współczesne systemy nie są w stanie oddać emocji i chyba ta bezosobowość najbardziej drażni ludzi. 

Posłuchaj także:

Siri do tej pory nie jest w stanie nauczyć się języka polskiego i przypuszczam, że to Polacy uczą się z tej aplikacji angielskiego Jarosław Juszkiewicz

Lektor - korektor

Czynnik ludzki pełni jeszcze jedną, ważną rolę, a mianowicie jest naturalnym korektorem. - Bardzo rzadko trafia się tekst całkowicie pozbawiony błędów językowych czy gramatycznych. I lektor jest ostatnim ogniwem, który może to naprawić albo zasygnalizować, że coś jest nie tak - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Poza tym język polski jest bardzo trudny do skwantyfikowania, bo opiera się na wyjątkach. Zastanawiające jest jednak to, że dużo trudniejszy - mandaryński - jest już przedstawiony w postaci liczbowej, a polski jeszcze nie - dodaje Jarosław Juszkiewicz. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Bezpieczny senior w sieci. Test aplikacji moblilnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:00
Choć seniorzy coraz lepiej radzą sobie w sieci, to nadal są grupą najbardziej narażoną na działanie oszustów. W Czwórce, w ramach akcji #pomagamseniorom, przygotowaliśmy przegląd aplikacji, które ułatwią życie naszym babciom i dziadkom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań żołnierzem... rekrutacja przez smartfona

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 18:00
Aplikacja Zostań Żołnierzem RP to - obok portalu rekrutacyjnego - najszybsza forma kontaktu dla kandydata do służby w Wojsku Polskim.
rozwiń zwiń