Nowy standard ładowania. USB typu C będzie obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 12:49
W Europie będzie obowiązywał jednolity standard portu ładowania takich urządzeń mobilnych, jak telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne, ale także głośniki, słuchawki, mobilne konsole do grania czy czytniki e-booków.
USB typu C - ładowanie smartfonówzdjęcie ilustracyjne
USB typu C - ładowanie smartfonów/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Ruslan Khismatov

W Unii Europejskiej osiągnięto porozumienie w kwestii przepisów, które zmuszą producentów do tworzenia urządzeń z portami ładowania w standardzie USB typu C. - Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że jest dwustronny, czyli nie musimy martwić się o to, że umieścimy go w wejściu złą stroną. Pozwala też na szybki transfer energii, ale także obrazu, co oznacza, że za kilka lat być może wyprze też porty HDMI w telewizorach - wymieniał Miron Nurski, ekspert rynku nowych technologii. 

Zmiany wejdą w życie w okolicach 2024 roku i będą dotyczyły między innymi wszystkich przyszłych smartfonów sprzedawanych w UE, w tym iPhone’ów od Apple. - Zmiany uderzą przede wszystkim w producenta z nadgryzionym jabłkiem w logotypie, który od dekady stawia na własny standard - mówił Miron Nurski.

Jak tłumaczył, dotyczyć będą nie tylko smartfonów czy tabletów, ale całej gamy innych urządzeń mobilnych. - To arsenał przeróżnych akcesoriów produkowanych od lat, dziś możemy kupić m.in. pad do grania, który za dwa lata nie będzie już działał z nowym smartfonem, mikrofony dla podcasterów czy też kamerki termowizyjne - wyliczał. - Niektórzy klienci tej firmy zmuszeni będą budować swoje technologiczne ekosystemy od podstaw - podkreślał. 

Posłuchaj
07:57 usbc 2022_06_13-18-14-20.mp3 Standard USB-C zacznie obowiązywać już za dwa lata? Odpowiada Miron Nurski (TOP/Czwórka) 

Posłuchaj:

Komisja Europejska pozostawia jednak furtkę. - Port USB-C będą musiały mieć smartfony wyłącznie ładowane kablem. Jeśli więc kupimy sprzęt ładowany indukcyjnie, może on być pozbawiony tego wejścia. Poza tym niektóre marki mogą zdecydować się na to, by opuścić rynek europejski - podkreślał ekspert. Jak mówił, proces przejścia na port USB typu C postępuje jednak od dłuższego czasu i "było do przewidzenia", że w końcu zacznie on obowiązywać na terenie UE. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Miron Nurski (ekspert ds. nowych technologii, Komórkomania.pl)

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Inteligentne domy. Gdy wi-fi jest nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 20:22
Bezprzewodowa łączność wi-fi to jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Przydaje się nie tylko w przypadku komputerów czy smartfonów. - Parę dni temu o aktualizację oprogramowania poprosiły mnie moje żarówki - mówił w rozmowie z Czwórką Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NFT, Elon Musk i smartfony - taki był 2021 w świecie nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:24
NFT to trend o którym było zdecydowanie najgłośniej przez ostatnie 12 miesięcy. - Ten token jest bardzo bezpiecznym świadectwem posiadania pewnego dobra, które może być zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej - mówi Wojciech Kaszycki. 
rozwiń zwiń