Mail jak polecony. Wszystko o e-doręczeniach

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 20:30
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach, która wejdzie w życie już 1 lipca.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: chainarong06/shutterstock.com
komputer haker stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Każdy obywatel i każdy urząd będzie miał własny adres e-mail, za którego pośrednictwem można będzie załatwiać sprawy. Skrzynka zarówno dostarczy nam korespondencję (np. pisma z urzędów), jak i pozwoli wysłać własne wnioski i zapytania bez wychodzenia z domu. 

Posłuchaj
07:02 czwórka top 21.06.2021.mp3 System e-doręczeń, czyli narodowe skrzynki e-mail dla każdego obywatela Polski - jak to ma działać? (Czwórka/TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem)

Pomysł na to rozwiązanie powstał na podstawie doświadczeń z pandemicznego lockdownu, gdy trudniej było załatwić urzędowe sprawy. 

Posłuchaj:

Rejestracja rusza już od 1 lipca. To na tę państwową pocztę otrzymamy dokumenty pisma i wnioski. Ma ona też ułatwiać kontakt ze szkołami czy przedszkolami. 

- Chodzi o to, żebyśmy przeszli z analogowej formy, pisemnej w kontaktach z organami państwowymi, finansowymi, samorządowymi na wersję elektroniczną - wyjaśnia specjalista nowych technologii Janusz Kamiński. - Zamiast iść na pocztę i odebrać tam list z urzędu, na specjalną skrzynkę dostaniemy taki list w wersji elektronicznej. Odbierając go, ten list zostanie nam dostarczony, tak jakby został dostarczony w formie fizycznej - dodaje. 

Są jednak ludzie, którzy nie będą chcieli zakładać kolejnej skrzynki pocztowej lub są wykluczeni cyfrowo, nie mają dostępu do internetu, nie umieją z niego korzystać. - Postęp wymaga tego, żebyśmy technologicznie też poszli do przodu - mówi ekspert. - Ustawa zakłada jednak, że zostanie utworzona też usługa hybrydowa, która będzie pomostem pomiędzy doręczeniami elektronicznymi a tradycyjnymi - dodaje. 

bezrobocie praca dane shutterstock 1200.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Każdy urząd będzie miał obowiązek wysyłania elektronicznego takich pism. Poczta Polska będzie miała możliwość ich przetworzenia na wersję tradycyjną i dostarczenia do adresata. 

- E-doręczenia na początku mają być bezpłatne i dobrowolne - podkreśla specjalista. - Od 1 lipca każdy z nas może aplikować o taki adres e-mail. Ten pomysł to jeden z najsensowniejszych pomysłów cyfryzacyjnych w ostatnim czasie - dodaje. 


Posłuchaj:


Jak wszystkie poczty i serwisy, system e-doręczeń będzie narażony na ataki cyberprzestępców - tych w ostatnim czasie jest coraz więcej. Nasz adres musimy chronić sami, co podkreśla ekspert od cyberbezpieczeństwa Piotr Kupczyk. - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne rozwianie. To, na ile nasz adres e-mail jest bezpieczny, zależy od nas samych, a nie od tego, kto dostarcza usługę - wyjaśnia. - Nasz dostęp jest chroniony przez nas. Nasze bezpieczeństwo z pewnością zwiększa np. dwustopniowe logowanie. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 18.19

pj

Czytaj także

Wielkie, ciężkie i kolekcjonerskie. Komórki z XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:40
Prototyp telefonu komórkowego wykonała szwedzka firma Ericsson w 1956 roku. Telefon ważył 40 kg, wyglądał jak... walizka i kosztował tyle, co samochód. Czy dziś jest równie cenny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja. Czas oswoić cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:03
Informatyka kwantowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo to tematy, na które dyskutowali eksperci podczas konferencji Polska w Technosferze Przyszłości z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głos ma duszę, automat nie". Kulisy pracy lektora

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:00
Minął rok od kiedy Google na prośbę użytkowników przywrócił do swoich map głos Jarosława Juszkiewicza. Taki protest miał miejsce tylko w naszym kraju i pokazał, że wolimy, żeby do celu prowadził nas człowiek, a nie automat. 
rozwiń zwiń