Elektromobilność na drodze - Polska na końcu europejskiego rankingu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 14:50
Po polskich ulicach jeździ stosunkowo niewiele aut elektrycznych. Z każdym rokiem ich przybywa, jednak w porównaniu do innych państw i tak pozostajemy w tyle. Potwierdza to także raport EV Readiness Index, w którym Polska wypadła słabo.
W Polsce przybywa samochodów elektrycznych, jednak w porównaniu do innych państw i tak pozostajemy w tyle.
W Polsce przybywa samochodów elektrycznych, jednak w porównaniu do innych państw i tak pozostajemy w tyle.Foto: Shutterstock.com/Scharfsinn

Raport LeasePlan EV Readiness Index przedstawia przygotowanie 22 europejskich krajów do transformacji w zakresie elektryfikacji pojazdów. Ostateczny wynik zależy od wielu czynników, które zostały podzielone na trzy kategorie, takie jak poziom dojrzałości rynku samochodów z napędem elektrycznym, stan infrastruktury oraz koszty użytkowania i przywileje. Na 50 możliwych, Polska zdobyła 13 punktów, zajmując razem z Czechami ostatnie miejsce. Dlaczego tak się dzieje?

- Czynników jest wiele. Pierwszym, głównym jest cena samochodów elektrycznych, która jeszcze do niedawna była znacznie wyższa niż samochodów spalinowych – mówił w Czwórce Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznez. - Przeciętnie taki samochód był dwukrotnie droższy od samochodu spalinowego. Jednak to się powoli zmienia. 

To, co może dodatkowo zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych, to czas potrzebny na jego naładowanie oraz mniejsza niż w innych krajach liczba punktów ładowania. - Przeciętnie samochód elektryczny na tzw. szybkiej ładowarce ładuje się do godziny, a na ładowarce wolnej może się ładować nawet 20 godzin, więc nieco to trwa - wyjaśniał specjalista. - Jednak tutaj też chodzi o zmianę podejścia do samochodów i ich ładowania. Samochód możemy ładować nawet w gniazdku 230 volt i możemy go podłączyć na noc.

O tym, co jeszcze ma wpływ na tak słaby wynik w rankingu porozmawiamy w czwartkowe popołudnie. Gościem audycji będzie Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny IT Business, współprowadzący podcast Elektrycznie tematyczni.

Czytaj także:

Ostatnio upały dają się we znaki, odczuwają je także kierowcy. W Czwórce przypomnimy, o czym warto pamiętać prowadząc auto w takiej temperaturze. Podpowiemy też, co zrobić gdy zobaczymy zwierzę lub dziecko w samochodzie. W ostatecznych wypadkach konsekwencją może być rozbicie szyby.

W audycji także nie zabraknie informacji o aplikacjach, serwisu kulturalnego oraz serwisu muzycznego, który przygotuje Małgorzata Jakubowska.


***

Na audycję "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem", zapraszamy w czwartek (07.07) po godz. 17.05. Program poprowadzi Jan Olejniczak. 

aw


Czytaj także

Pandemia zmienia transport. Czy i jak będziemy podróżować?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 19:40
Mamy do czynienia z zapaścią na rynku przewozów pasażerskich - przekonują eksperci. - Dotyczy to także polskich przewoźników, którzy co prawda cięli koszty, ale musieli płacić - i to sporo - na przykład za leasing maszyn - wyjaśnia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się kierować przy wyborze ekosamochodu?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 18:19
Technologia hybrydowa, plug-in, a może auto elektryczne? - Wszystkim początkującym ekokierowcom radziłbym wybrać klasyczną hybrydę, by przyzwyczaili się do tego rodzaju motoryzacji - mówił ekspert rynku motoryzacyjnego Mariusz Zmysłowski.  
rozwiń zwiń