Pandemia zmienia transport. Czy i jak będziemy podróżować?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 19:40
Mamy do czynienia z zapaścią na rynku przewozów pasażerskich - przekonują eksperci. - Dotyczy to także polskich przewoźników, którzy co prawda cięli koszty, ale musieli płacić - i to sporo - na przykład za leasing maszyn - wyjaśnia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Eduard Goricev

Posłuchaj
09:04 CZWÓRKA Czat Czworki - furgalski 22.04.2021.mp3 Jaka jest sytuacja polskich przewoźników po roku pandemii? (Czat Czwórki/Czwórki) 

Beneficjentem pandemii jest branża cargo. Dla niej był to sezon żniw. Zapotrzebowanie było tak duże, że niektórzy przewoźnicy wykorzystywali samoloty pasażerskie, w których zamiast ludzi na fotelach "sadzali" towary Adrian Furgalski

Bilety na samolot nie zdrożeją

- W tej chwili mamy sytuację, w której koszty związane z przygotowaniami do wyjazdu przewyższają cenę samej podróży. Więcej płacimy za testy na koronawirusa niż za sam pobyt - zauważa gość Czwórki. - Jeśli natomiast chodzi o przyszłość, to nie spodziewam się gwałtownych wzrostów cen biletów, bo przewoźnicy wiedzą, że muszą nas czymś zachęcić do powrotu na pokład samolotu. 

Posłuchaj
03:41 CZWÓRKA Czat Czworki - francja 22.04.2021.mp3 Francja kasuje wewnętrzne połączenia lotnicze. Czy inne kraje pójdą w jej ślady? (Czat Czwórki/Czwórka)

Sprawdź także
paszport covid shutterstock_1714665910 1200.jpg
Paszport szczepionkowy. Na czym polega?

Co czeka krajowe połączenia samolotowe?

Na razie jednak do latania zniechęca swoich obywateli Francja i likwiduje wewnętrzne połączenia lotnicze. Zwolennicy tego rozwiązania przekonują, że o ile rozsądne zastąpienie lotów międzykontynentalnych byłoby bardzo trudne, to wiele połączeń wewnątrz kraju trudno uznać za niezbędne. - Francja może sobie na to pozwolić, bo ma TGV - przypomina Adrian Furgalski. - Gdyby nasze pendolino działało w podobny sposób i miało podobny zasięg, myślę, że można by było skasować niektóre loty krajowe. Ale Rzeszów, Szczecin czy nawet Wrocław nie mają takiej oferty kolejowej.

Posłuchaj
05:06 CZWÓRKA Czat Czworki - solisci 22.04.2021.mp3 Jak wygląda dziś podróżowanie samolotami? (Czat Czwórki/Czwórka)

Kolej na polską kolej

Sprawdź także
ekologia smog1200.jpg
Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

- Mamy problem, żeby pozbierać wszystkich pasażerów, którzy pouciekali przez pandemię, ale i tak jest ich zdecydowanie więcej niż w samolotach - mówi Jakub Majewski z Fundacji ProKolej. - Wspomaga nas też ekologia, bo lotnictwo odpowiada za ok. 2-2,5 proc. światowych emisji CO2. W perspektywie ma się pojawiać coraz więcej połączeń, które umożliwią podróżnym dodarcie do celu w ciągu 2-3 godzin, w komfortowych warunkach.

Posłuchaj
03:54 CZWÓRKA Czat Czworki - kolej 22.04.2021.mp3 Jaką ofetrę dla podróżujących ma PKP? (Czat Czwórki/Czwórka)

Jeśli chodzi o polską kolej, to nadal jesteśmy w ogonie Europy, ale - jak zapewnia rozmówca Piotra Firana - odbijamy się od dna. - Jeszcze przed pandemią odnotowaliśmy przyrost pasażerów, zwłaszcza na trasach nad morze i w góry oraz w połączeniach lokalnych - wyjaśnia ekspert. - Na razie prąd zasilający trakcje kolejowe pochodzi głównie ze spalania węgla, ale jest przygotowany program "Zielona kolej", który zakłada, że w 2030 roku kolej będzie zasilana energią ze źródeł odnawialnych i to w 85 proc. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Szymon Bujalski (dziennikarz dla klimatu), Adrian Furgalski (prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR), Jakub Majewski (Fundacja ProKolej), Łukasz Nowak (Klub Podróżników "Soliści")

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Rzucić wszystko i zacząć nowe życie w kamperze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 21:45
Porzucili stabilne posady w korporacjach, by wyruszyć w podróż życia. Zosia i Kuba pandemię spędzają w kamperze. - Jesteśmy trochę poza mainstreamem - mówią Zosia i Kuba z kanału "Foxes in Eden".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:31
Choć podróżowanie po świecie z powodu pandemii wciąż jest właściwie niemożliwe, warto wspominać wcześniejsze wojaże i marzyć o miejscach, które odwiedzimy w przyszłości. - Tanie latanie dopiero się zaczyna - przekonuje Dawid Dudek, autor książki "Biblia taniego latania".
rozwiń zwiń