Second handy - gdzie znaleźć ubrania z drugiej ręki?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 21:00
- Jeszcze parę lat temu zakupy w lumpeksach były tematem tabu i czymś wstydliwym - mówi w Czwórce Maja Telka, współautorka platformy Secondhandy. - To się zmieniło. Teraz są postrzegane jako coś fajnego, a ludzie wręcz przechwalają się tym, jakie perełki znaleźli w drugim obiegu.
Dzięki kupowaniu np. odzieży w second handach przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego
Dzięki kupowaniu np. odzieży w second handach przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnegoFoto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

Second hand, lumpeks, szmateks - to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież ze znanych sieciówek. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia, a popularność takich sklepów rośnie.

Moda na szmateksy

Maja Telka, jako pokolenie Milenialsów zna lumpeksy od dzieciństwa. - Do lumpeksowania wróciłam po latach za namową koleżanki. Razem z nią możemy znaleźć w second handach prawdziwe perełki - opowiada gość audycji. - Jakiś czas temu dowiedziałam się, że powstaje nowa wyszukiwarka, której twórcy poszukują osób do testowania. Ponieważ jestem związana z branżą IT, pomyślałam, że połączę te moje dwie pasje, i tak dołączyłam do projektu.

Platforma ma za zadanie pomóc w znalezieniu sklepów z używaną odzieżą. Na razie ich wybór ogranicza się do większych miast. Tak powstała mapa Warszawy, Poznania, Gdańska czy Krakowa. - Baza cały czas jest w rozbudowie. Coraz więcej osób dorzuca nam kolejne miejsca w mniejszych miejscowościach - tłumaczy rozmówczyni Jeremiego Angowskiego. - Więc nasza baza jest uzupełniana i rośnie każdego dnia. 

Wymiana informacji

Proces dodawania sklepów na platformę można podzielić na dwa rodzaje. Po pierwsze każdy użytkownik może skorzystać z opcji na stronie i dodać sklep, który lubi. Do twórców platformy mogą także bezpośrednio zgłaszać się właściciele sklepów, którzy sami chcą w ten sposób zareklamować swój biznes. - Nawet jeżeli punkt jest zaznaczony i już istnieje na naszej mapie, to właściciel może uzupełniać o nim informacje - zaznacza gość Czwórki. - To są nie tylko terminy dostaw oraz ogłoszenia o aktualnych promocjach. Dzięki filtrowaniu można zorientować się w asortymencie danego sklepu, bo nie we wszystkich jest np. dział z większymi rozmiarami czy z rzeczami dla dzieci.

Zobacz także:


Dodatkową funkcjonalnością, jaką daje platforma, jest dzielenie się wydarzeniami. - Użytkownicy mogą na stronę wrzucać także różne wydarzenia, do których możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju kiermasze, lokalne wyprzedaże, targi vintage czy "wymianki" - dodaje Maja Telka. - Także możliwości platformy jest dużo. Dzięki takiej bazie wielbicielom lumpeksów zapewne uda się znaleźć wiele modowych perełek.


Posłuchaj
12:33 Czwórka/Trochę Optymizmu Popołudniem second_handy 12.04.2023.mp3 Maja Telka o zaletach zakupów w second handach (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Maja Telka (współautorka platformy Secondhandy)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Co denerwuje nas w nowych samochodach?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:00
Dziś wybór nowego samochodu to niełatwa sprawa. Nie dość, że czas oczekiwania na pojazd jest długi, to jeszcze musimy skonfigurować jego wszystkie opcje. Niekiedy okazuje się, że były one zbędne lub denerwujące. Co najczęściej irytuje kierowców w nowych autach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latający bolid F1? Zaprezentowano pierwszą latającą wyścigówkę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 15:30
Pojazd wygląda zbliżenie do bolidów, które widzimy w czasie wyścigów Formuły 1. Co jest największą różnicą? Zamiast kół zamontowano specjalne śmigła, dzięki którym maszyna potrafi lecieć z ogromną prędkością!
rozwiń zwiń