Druk 3D. Jak stworzyć w domu nowy świat?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:00
Kiedy się pojawił, fani nowych technologi aż wstrzymali oddech. Minęło kilka lat i dziś druk 3D jest prawie wszędzie - w medycynie, architekturze, inżynierii, prototypowaniu i życiu codziennym. 
Audio
  • Jak działają i co drukują drukarki 3D? (TOP/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: SeventyFour/Shutterstock.com

- Zaletą druku 3D jest to, że możemy "na szybko", na przykład z tomografu komputerowego pacjenta, wyciągnąć fragment jego ciała jako model 3D i go wydrukować - mówi Grzegorz Szuszkiewicz wykładowca z Politechniki Warszawskiej. - Można też drukować modele kości oraz indywidualne stawy biodrowe z metalowych stopów.


Czytaj także
dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
Biletomat, mapa i kompas w telefonie. Testujemy aplikacje podróżne

Drukarki 3D pracują w oparciu o druk warstwowy. Każdy przedmiot, który powstaje w takim urządzeniu nie jest jednolity, tylko składa się z wielu warstw. Tak jak... cebula albo tort. Jak wyglądają kolejne etapy tworzenia wydruków 3D? Z jakich materiałów korzysta się w produkcji takich modeli? Od czego zależy czas drukowania obiektu? O tym m.in. w materiale Ady Janiszewskiej.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Youtuberzy z misją. Czego uczą młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 19:40
Dwa ministerstwa, finansów i cyfryzacji, zaprosiły do współpracy youtuberów, aby przekazywali młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów wiedzę o kodowaniu, finansach i tworzeniu gier. - Czekaliśmy na okazję, aż ta druga strona nam zaufa i przekona się, że to, co robimy jest fajne i ma wpływ na ludzi - mówił w Czwórce Michał Kołodziej z LifeTube.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioniczne motyle i latające roboty, czyli Robomaticon 2018

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 10:20
3 marca w Gmachu Głównych Politechniki Warszawskiej po raz ósmy odbędzie się turniej robotów mobilnych Robomaticon 2018. - Tym razem mocno stawiamy na warsztaty i na rozrywkę dla widzów, a nie tylko dla zawodników - mówi Piotr Mania organizator Robomaticon 2018.
rozwiń zwiń