Z komputerem w plener. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 11:56
Pogoda coraz mocniej zachęca by spędzić więcej czasu na łonie natury. Wypad w plener nieco utrudniają obowiązki zawodowe lub nauka, ale przecież można zabrać je ze sobą, z laptopem ruszyć do parku czy na plażę. Warto wtedy zadbać o niezbędne dostosowanie naszego urządzenia. 
Do pracy w plenerze lepiej sprawdzi się laptop z matową matrycą
Do pracy w plenerze lepiej sprawdzi się laptop z matową matrycą Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Praca zdalna dla wielu jest już codziennością. Wiosna kusi, by porzucić domowe biurko i przenieść się z komputerem na łono natury, do parku, do ogródka, a nawet na plażę. W takiej sytuacji musimy zadbać o to, by nasz laptop był do pracy w takich warunkach dostoswany. 

- Jeśli wybieramy urządzenie, które ma być wykorzystywane w dużej mierze na zewnątrz, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach będziemy na nim pracować - mówi dr Krzyszfot Kuźmicz z Akademii Leona Koźmińskiego. - Jeśli będą to tzw. warunki ekstremalne, to wówczas mamy specjalne maszyny, wzmocnione komputery, można powiedzieć pancerne, gdzie obudowa jest wykonana z bardzo trwałych materiałów. Te laptopy odporne są na wilgoć, pył, kurz. Taka obudowa jest zazwyczaj wykonana z materiałów metalowych - dodaje.

Nie każdy będzie potrzebował do pracy pancernego laptopa, jednak wszyscy, którzy marzą o pracy na świeżym powietrzu powinny zadbać o odpowiednią matrycę. - Przyzwyczajeni jesteśmy do matryc błyszczących, one naturalnej oddają kolory i pełnia barw cieszy nasze oczy, ale taki ekran w warunkach zewnętrznych jest trudniejszy w użytkowaniu. W zależności od jego jakości może odbijać promienie słoneczne czy cześć pejzażu, który nam towarzyszy - mówi ekspert. - Tu lepiej sprawdza się ekrany o tzw. matowej strukturze. 


Posłuchaj
06:54 czwórka top 08.05.2023.mp3 Jaki komputer wybrać do pracy w plenerze? (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Dr Krzysztof Kuźmicz zwraca również uwagę na wielkość "plenerowego" laptopa. Wybierając sprzęt powinniśmy pamiętać, że taki komputer będziemy ze sobą nosić, dlatego lepiej nie wybierać tych największych. 

Oddzielnym problemem jest ładowanie laptopa. Tu z pomocą przychodzą ładowarki solarne, którymi możemy się wspomagać, ale też warto kupić komputer z odpowiednią baterią. - Taka bateria powinna być najlepiej kilkunastokomorowa, o maksymalnie dużej pojemności, bo ona da nam kilkunastogodzinną możliwość pracy - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Możemy też zdecydować się na zakup laptopa z procesorem niskoenergochłonnym. One są nieco mniej wydajne, ale ich konsumpcja energii jest mniejsza, więc przedkłada się to na dłuższy czas pracy naszego urządzenia. 

Sprawdź także:

Producenci sprzętu komputerowego w swych ofertach mają też takie z zabezpieczoną klawiaturą, co utrudnia przedostawanie się płynów czy wilgoci do środka maszyny. 

Większość osób wykonujących pracę zdalną potrzebuje połączenie z siecią internet. Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie telefonu z komputerem i korzystanie z sieci naszego telefonicznego operatora. Tu jednak trzeba pamiętać, ze taki telefon też się wyładowuje. - Lepiej poszukać urządzenia, które będzie miało wbudowany modem internetowy. Wtedy montujemy w nim kartę od dowolnego operatora GSM i korzystamy z nieskrępowanego internetu - radzi specjalista. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: dr Krzysztof Kuźmicz z Akademii Leona Koźmińskiego

Data emisji: 08.05.2023

Godzina emisji: 18.11

pj

Czytaj także

Z klapką i bez Wi-Fi. Telefony do rozmawiania, a nie scrollowania

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 20:00
Na te urządzenia nie da się ściągnąć aplikacji i korzystać z portali społecznościowych, mimo to wracają do łask. Najbardziej pożądane modele to te produkowane w latach 2005-2010, które służyły tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. 
rozwiń zwiń