Skubas i jego płyta "W ogień" - to opowieść o odcieniach miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 12:30
Tuż po premierze płyty "W ogień" Skubas odwiedził studio Czwórki. - W zestawieniu z płytą "Duch", która była chyba dużo bardziej wymagająca i zawiła, ta płyta jest uśmiechem w kierunku słuchacza - mówi artysta. - Ta płyta jest bardziej "piosenkowa".
Skubas w rozmowie z Damianem Sikorskim opowiada o swojej płycie W ogień.
Skubas w rozmowie z Damianem Sikorskim opowiada o swojej płycie "W ogień.Foto: Anna Lubieniecka
  • O północy 16 lutego 2024 miała premierę najnowsza płyta Skubasa "W ogień". 
  • "W ogień" to czwarta płyta w dorobku artysty, która ukazała się po ponad trzech latach od premiery albumu "Duch".
  • Do współpracy Skubas zaprosił Kwiat Jabłoni, Krzysztofa Zalewskiego i Dawida Tyszkowskiego.

Po ponad trzech latach od premiery albumu "Duch" Skubas oddaje słuchaczom swoje nowe długogrające wydawnictwo "W ogień”. Artysta przyznaje, że czekał na nie z niecierpliwością. - Materiał na płytę powstał już dużo wcześniej, jednak z różnych względów premiera tego krążka została przesunięta na wczesną wiosnę. Chociaż to czwarta płyta, to jest zawsze coś. To jest zawsze jakieś wydarzenie, które wywołuje emocje - mówi muzyk. - Doczekałem do premiery, która miała miejsce w serwisach streamingowych o północy 16 lutego, żeby przelecieć przez te kawałki, mimo że znam je na wylot.

 

Skubas i jego nowa płyta o odcieniach miłości

"W ogień". To jest płyta o odcieniach miłości. Ogień to symbol ciepła, życia, przetrwania, ale także spalania się, pożądliwości, nietrwałości. Z drugiej strony - ogień wieczny to miłość, która nigdy nie gaśnie. Na płycie pojawia się więc wątek miłości do siebie i odrzucenia przez otaczający świat, miłości toksycznej, wybaczania, przemijania, transcendencji, tęsknoty. Znajdziemy na niej także wątki poświęcenia się dla drugiej osoby oraz miłości syna do nieżyjącego ojca.


Źródło: YouTube/ Skubas - W ogień (Official Video)/KayaxTV

Teksty powstawały we współpracy artysty z Jakubem Węgrzynem. - Nie do końca się czuję w pełni tekściarzem. To płyta współautorska, teksty pisałem razem z kolegą, z którym się znamy kupę lat, jeszcze z czasów Lublina - opowiada gość audycji. - Mimo wszystko one są bardzo osobiste i bardzo autorskie, ponieważ siedzieliśmy przy nich razem, rozmawialiśmy i rozkminialiśmy. Praca z Kubą bardzo mi pomogła, bo ten proces pisania słów zawsze jest dla mnie wykańczający. Oczywiście popełniłem kilka tekstów, ale największe moje przeboje napisała Basia Adamczyk. Teraz też miałem duży support.

Skubas i artystyczne kolaboracje

Do pracy nad krążkiem Skubas zaprosił uznanych artystów. Płyta zapowiadana była singlami "Co i tak nadejdzie" feat. Dawid Tyszkowski, "Rdza" z gościnnym udziałem Krzysztofa Zalewskiego oraz "Zaraz się zacznie" feat. Kwiat Jabłoni.

Źródło: YouTube/Skubas i Kwiat Jabłoni - Zaraz się zacznie (Official Video)/KayaxTV

- Materiał na płytę powstawał pomiędzy wrześniem 2022 a marcem 2023. Jednak kilka riffów i kawałków było gotowych już wcześniej. Tak było w przypadku utworu "Zaraz się zacznie" nagranego z Kwiatem Jabłoni - opowiada muzyk. - Musiał poczekać na swoją premierę, bo zakończyliśmy go w dniu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, i niezbyt pasował do ówczesnej sytuacji.

 

Źródło: YouTube/Skubas feat. Dawid Tyszkowski - Co i tak nadejdzie (Official Video)/KayaxTV

Skubas przyznaje, że współpraca z zaproszonymi artystami była dla niego ważna. Wiele miejsca poświęcił utworowi "Rdza" - historii wybitnego polskiego himalaisty Macieja Berbeki. Utwór powstał z gościnnym udziałem Krzysztofa Zalewskiego.

Źródło: YouTube/Skubas feat. Krzysztof Zalewski - Rdza (Official Video)/KayaxTV

"Trzeba być fanem swojej muzyki"

Na płycie wiele się dzieje, w warstwie tekstowej i emocjonalnej. Płyta "W ogień" została wydana na CD i trafiła do serwisów streamingowych. Jak podkreśla artysta, opinia słuchaczy, choć dość istotna, nie jest dla niego najważniejsza. - Wydanie płyty to jest już oddawanie swojej twórczości do oceny, co jest niezwykle ważne, ale jednak jest czymś bardziej wtórnym - tłumaczy. - Ja jestem pierwszym recenzentem swoich utworów i to mi się mają podobać w pierwszej kolejności. Bezwzględnie trzeba być fanem swojej muzyki.

Posłuchaj
39:43 CZWORKA/Bedzie głośno! - Skubas 17.02.2024.mp3 Skubas o swojej nowej płycie "W ogień", rynku fonograficznym i planach (Będzie głośno!/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Skubas

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/mat.pras/wmkor

Czytaj także

Mickiewicz według Mapy. O muzyce do spektaklu "Ballady i romanse"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 15:20
- Zawędrowałam do świata wizualnego i performatywnego. Stworzenie muzyki do spektaklu "Ballady i romanse" było dla mnie ważnym doświadczeniem, bo czułam, że w tym procesie Mickiewicz prowadzi mnie za rękę - opowiada Mapa, czyli Magda Pasierska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damian Sikorski Projekt - Live. "Lubię swoje piosenki". Premiera już dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 15:30
12 stycznia to data premiery epki "Damian Sikorski - Live". Nasz Czwórkowy dziennikarz odsłania się jako multiinstrumentalista, kompozytor, tekściarz, a towarzyszą mu znakomici muzycy polskiej sceny. 
rozwiń zwiń