Ceremonie i rytuały państwowe. Po co są?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 15:54
Od średniowiecza do nowożytności - życie państwowe zawsze było wypełnione symbolicznymi ceremoniami i rytuałami.
Od zarania dziejów rytuały i symbole państwowe budzą naszą ciekawość
Od zarania dziejów rytuały i symbole państwowe budzą naszą ciekawośćFoto: Glow Images

Koronacje, uroczyste wjazdy czy ceremonie otwarcia parlamentu - ich rola jest dzisiaj przedmiotem rozległych badań oraz dyskusji naukowej. O ceremoniach i rytuałach porozmawiamy w "Zaklinaczach Czasu" w kontekście odbywającej się tej jesieni na Zamku Królewskim w Warszawie i objętej Czwórkowym patronatem konferencji, "Rytuał władzy. Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej".

W audycji przedstawimy także sylwetkę Anny Jagiellonki i sprawdzimy, dlaczego plotki o tym, że nie była kobietą zbyt urodziwą są grubo przesadzone. 

***

Na audycję "Zaklinacze Czasu" zapraszamy w sobotę (1.10) w godz. 14.05-15.00. Audycję poprowadzą Anna Hardej i Maciej Oswald.

jsz/bch

 

Czytaj także

Kodeks honorowy. Współcześni rycerze są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:56
- Dawniej, jeśli ktoś poczuł się obrażony, wysyłał sekundantów do osoby, która go obraziła. Dziś to wygląda nieco inaczej - mówił Aleksander Rostocki ze Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenna codzienność. Jak wyglądało życie pod okupacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:48
Przy okazji rocznicy wkroczenia do Polski 17 września 1939 wojsk ZSRR rozmawialiśmy o okupacyjnej codzienności. Wysiedlenia, wywózki, zakazy i nakazy, poczucie zagrożenia, głód. Jak w takich warunkach wyglądała codzienność?
rozwiń zwiń