X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bestiariusz słowiański. Na tropie Licha i Szeptuchy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:30
Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. - Jeśli ktoś chciałby się dziś dowiedzieć, jak bronić się przed magią powinien wyruszyć na wschód Polski. Wiele słowiańskich rytuałów tam właśnie przetrwało - opowiada dr Jacek Konik.
Audio
  • Dobre duchy i złe upiory w wierzeniach Słowian (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, można odnieść wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Bestiariusz słowiański jest tematem najbliższej odsłony Zaklinaczy czasu (zdj. ilustracyjne)
Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, można odnieść wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Bestiariusz słowiański jest tematem najbliższej odsłony "Zaklinaczy czasu" (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Alexas_Fotos/dom. publiczna

To, w co Słowianie wierzyli, można nazwać panteonem politeistycznym, czyli takim jaki mieli Skandynawowie czy Germani. - Tak jak i inne plemiona, Słowianie próbowali wyjaśnić sobie świat przypisując to, co ich spotyka, różnym siłom, które starali się antropomorfizować - wyjaśnia gość Czwórki i zdradza, kto bał się Południcy, gdzie spało Licho i jak Słowianie bronili się przed chochlikami.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: dr Jacek Konik (archeolog, historyk)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 14.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XX-lecie międzywojenne. "Pumpy, boby, gwiazdy kina"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 11:20
- Wszystko to, co dokonało się w naszym kraju w okresie międzywojnia, to efekt determinacji i pracy u postaw. Postawiono na rozwój szkolnictwa i kulturę. Kino zawładnęło wyobraźnią Polaków - opowiada Izabela Mrzygłód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
rozwiń zwiń